Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Socialinių mokslų uždaviniai spartinant ekonomikos raidą

Socialinių mokslų uždaviniai spartinant ekonomikos raidą

  
 
 
1234567891011121314151617181920
Aprašymas

Įvadas. Politikos poveikis ekonomikai. Socialinė raida ir ekonominė plėtra. Skurdo priežastys Lietuvoje. Pagrindiniai ekonominės politikos tikslai. Raštingumas. Informacinė visuomenė. Kompiuterizacija. Internetas. Švietimas ir žmogaus socialinė raida. Globalizacija ir žmogaus socialinė raida. Lietuvos darbo rinkos problemos. Gyventojų užimtumas Lietuvoje. Užimtumo tendencijos. Nedarbas. Pagrindinės priemonės nedarbui mažinti ir darbo rinkai subalansuoti. Išvados.

Ištrauka

Neaukštas pragyvenimo lygis ir didėjantis nedarbas kelia eiliniams šalies piliečiams daug rūpesčių. Jaunimo problemas sąlygoja susiklosčiusi makroekoniminė aplinka, ūkio struktūra, valstybės investicijų i socialinį kapitalą dydis ir efektyvumas bei skirtingų kartų ir gyventojų grupių interesų susiderinimas valstybės politikoje.
Atskleisti savo gebėjimus jauniems žmonėms trukdo ir tai, kad naujos darbo vietos daugiausia kūriasi menkai apmokomame paslaugų sektoriuje arba tradicinėse pramonės šakose, kuriose vyrauja nereikalaujantis aukštos kvalifikacijos darbas. Aukštos kvalifikacijos darbuotojų poreikį mažina ir tai, kad naudojamų technologijų požiūriu Lietuvoje aukštų technologijų pramonė sudaro labai maža dalį. Kadangi pagal mokslo darbuotojų ir studentų skaičių Lietuvos rodikliai yra panašūs i kitų Europos Sąjungos šalių rodiklius, galima pasakyti, jog darbo jėgos kvalifikacijos teikiamos galimybės, o ypač jaunimo, kuris įgytą išsilavinimą išnaudoja menkai.

Politikos poveikis ekonomikai

Buvusioji Sovietų Sąjunga yra geriausias pavyzdys šalies, kurioje pagrindinis dėmesys aklai buvo suteiktas didinti turtui (gamybos priemonėms) neatsižvelgiant į tai, kokį poveikį tas turtas daro žmonių gyvenimui. Šios valstybės ideologija, pagrįsta gamybos priemonių, o ne žmonių, vartojimo viršenybę, tam tikra prasme laikytina kiekybinio ekonominio požiūrio į raida kraštutinumu. Tokioje aplinkoje žmogus neturėjo pasirinkimo galimybės nei kaip pilietis, nei kaip vartotojas. Totalitarine socialinė – ekonominė sistema užtikrino tik "ribotą" gyvenimo kokybę, kuri buvo daug žemesnė nei industrinėse rinkos ekonomikos valstybėse. Ekonomikos pažangą lydėdavo politinių laisvių varžymas ir žmogaus teisių pažeidinėjimai, bei negatyvus požiūris į iniciatyvą bei atsakomybę. Tolygaus pajamų bei turto paskirstymo, visuotinio užimtumo buvo pasiekta priverstine lygiava, menkomis vartojimo galimybėmis ir giežtai apribotomis asmeninės nuosavybės teisėmis. Nesant demokratijos tradicijoms ir dėl žmonių interesų nepaisymo Sovietų Sąjunga, siekdama tam tikrų konglomeracinių tikslų, tapo industrine prievartinės kolektivizacijos valstybe, nuskurdinusia ir sužlugdžiusia milijonus žmonių. Pagaliau korupcija, neūkiškumas ir žmogaus teisių pažeidinėjimai sužlugdė galingą (gamtinių išteklių prasme) imperiją.
Ekonomikos pažanga pati savaime negarantuoja socialinės visų visuomenės sluoksnių pažangos. Ekonomikos pažanga yra būtina žmogaus socialinės raidos sąlyga. Pasaulinė žmogaus socialinės raidos patirtis rodo, kad spartus ekonomikos augimas gali palaikyti bedarbystę, o tam tikromis sąlygomis būna negailestingas pačiam žmogui, ar net sudaro prielaidas siekti blogų tikslų (karinių išlaidų didinimas, korupcija). Darbo vietų nekurianti ekonomikos plėtra yra viena skaudžiausių pasaulinių problemų, nes bedarbystė meta iššūkį žmogaus socialinei raidai daugelyje valstybių, nesvarbu turtingos jos ar ne. Industrinėse valstybėse tris ketvirtadalius ekonomikos augimo sudaro didėjantis darbo našumas, o ne naujų darbo vietų kūrimas. Todėl būtina nuolat ieškoti politinių sprendimų, kurie ekonomikos pažangą susietų su socialiniais poreikiais, nukreiptų ekonomikos progresą žmogaus galimybių plėtros kryptimi. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasEkonomikos referatas
KategorijaEkonomika
TipasReferatai
Apimtis16 puslapių 
Literatūros šaltiniai6
Dydis26.28 KB
AutoriusViktorija
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2004 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/Dėstytojasdoc. K. Lukoševičius
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
FakultetasEkonomikos ir vadybos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Socialiniu mokslu uzdaviniai spartinant ekonomikos raida [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 16 puslapių 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • doc. K. Lukoševičius
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą