Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Specializacija. Lyginamasis pranašumas ir masto ekonomija

Specializacija. Lyginamasis pranašumas ir masto ekonomija

  
 
 
123456789101112131415
Aprašymas

Įvadas. Specializacija. Lyginamasis pranašumas ir masto ekonomija. Išvados.

Ištrauka

Dabar ekonomika valdingai braunasi į kiekvieno žmogaus gyvenimą, ir žmonės stengiasi daugiau apie ją žinoti. Būtų keista atsakymų į šiandienos klausimus ieškoti praėjusių amžių ekonomistų raštuose. Bet pažintis su jų pažiūromis padeda geriau suprasti ir teisingiau vertinti dabartį.
Šiame darbe apžvelgsime temą "Specializacija. Lyginamasis pranašumas ir masto ekonomija". Analizuodami šią temą bandysime suprasti specializacijos bei darbo pasidalijimo svarbą ir naudą rinkos ekonomikos sąlygomis bei suvokti ekonomijos pranašumus ir trūkumus.


Ūkio raidą spartina ne tik šia veikla užsiimantys žmonės, sugebantys iš to gauti geriausią naudą. Čia svarbu ir geografinis rajonas – ar ji atitinkamai ūkinės veiklos šakai yra tinkamiausias ir ar garantuoja jos rentabilumą.
Iš pat pradžių įvairių rūšių produktų gamyba išsidėstė atitinkamose geografinėse vietovėse, kur buvo pagrindinių žaliavų, medžiagų ar energijos šaltinių. Todėl kiekviena prekė ar teikiamoji paslauga dažnai gaminama toje vietoje, kuri tinkamiausia tai gamybai: įvairūs metalai ir jų gaminiai – netoli kasyklų, žemės ūkio produktai – auginami derlinguose laukuose ir tinkamose klimatinėse sąlygose, pavyzdžiui, bananai, apelsinai – tropikų žemėse ir pan. Sakysim, Lietuvoje statybos medžiagų, maisto, baldų, lengvosios pramonės ir kitos ūkio šakos išsiplėtojo ne vien dėl vietinių smėlio, molio, cemento, miško bei kitų gamtinių išteklių, bet ir dėl vietovės tendencijų, pavyzdžiui, apynių, linų auginimas. Kitaip sakant, prekė arba paslauga turi tam tikrą tendenciją būti pagaminta tame geografiniame rajone, kuris jos gamyboje turi absoliutinį pranašumą.
Absoliutinis pranašumas – tai pranašumas, kurį turi kuri nors šalis (arba regionas, firma, individas) gamindama tam tikrą prekę ar paslaugą, jeigu ji gali pagaminti tą prekę ar teikti paslaugą su mažesniais ištekliais (žemės, darbo ir kapitalo), negu kita šalis (ar regionas, firma, individas).
Absoliutinis pranašumas atsiranda tada, kai viena šalis (regionas, firma ar asmuo) tą patį produktą gamina efektyviau, t.y. sunaudodama mažiau išteklių negu kitos šalys (regionai, firmos ar individai). Absoliutinis panašumas sudaro tinkamas prielaidas trims svarbiausiems ekonomikos plėtros elementams: specializacijai, mainams ir pinigams.
Dešimtmečius besiplėtojanti mašininė gamyba tampa vis labiau specializuota, o tai savo ruožtu didina darbo našumą, t.y. mūsų darbo efektyvumo rodiklį. Todėl darbuotojai gali pagaminti daugiau materialių gėrybių. Pavyzdžiui, ūkininkai specializuojasi gamindami žemės ūkio produktus (javus, bulves, daržoves, linus) ar gyvulininkystės (kiaulienos, jautienos, paukštienos, pieno) produktus. Tačiau specializacija be mainų neįmanoma. Specializacija reikalauja mainų: fermeriai žemės ūkio produktus iškeičia į kitas jiems būtinas prekes (pavyzdžiui, drabužius, televizorius, traktorius ir pan.) ir paslaugas, pavyzdžiui, mokymo, buitines, medicinos, teisines ir kt.
Pagaliau specializacija ir mainai sklandžiai, be trukdymų gali vykti tik pinigų dėka. Tačiau pinigai nepaaiškina, kokius privalumus suteikia kiti du ekonomikos vystymosi elementai: specializacija ir mainai, o tai gana svarbu. Kodėl jie didina prekių ir paslaugų, kuriomis mes naudojamės, kiekį ir tuo būdu sukuria "variklį", sukantį prekybos ratus?


Vieną iš galimų atsakymų pateikia lyginamojo (santykinio) pranašumo principas. Tai panagrinėsime plačiau.
Jau minėta, kad absoliutinis pranašumas suteikia galimybę specializuotis toje srityje, kurioje yra naudinga. Aiškinantis, kaip šis principas tinka specializacijai tarp atskirų individų, panagrinėkime teisininko advokato ir profesionalios agronominės gėlininkės veiklą.
Teisininkas turi pranašumą rašant oficialius dokumentus, o agronomė turi esminių pranašumų gėlininkystėje. Taigi abiem naudinga specializuotis toje srityje, kurioje jis ir ji turi absoliutinį pranašumą. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-12-18
DalykasEkonomikos referatas
KategorijaEkonomika
TipasReferatai
Apimtis14 puslapių 
Literatūros šaltiniai3
Dydis23.81 KB
AutoriusRasa
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaVilniaus kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Specializacija. Lyginamasis pranasumas ir masto ekonomija [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 14 puslapių 
  • Vilniaus kolegija / 2 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą