Išplėstinė paieška
 
 
 

Prekyba

  
 
 
123456789101112131415161718192021
Aprašymas

Prekybos samprata, jos sritys ir rūšys. Mažmeninės prekybos įmonių rūšys ir tipai. Mažmeninės prekybos įmonių marketingas. Didmeninės prekybos įmonių rūšys. Prekybos plėtojimasis Lietuvoje, atkūrus nepriklausomybę.

Ištrauka

Mokslinėje literatūroje prekybos sąvoka naudojama nevienareikšmiai: tam tikrai veiklai (mainams) ir tos veiklos vykdytojams (prekybos įmonėms) apibūdinti. Tai matyti ir iš toliau pateikto prekybos apibrėžimo.

Prekyba - 1. prekių mainai tarp ūkio subjektų. .
2. prekybos įmonių visuma.

Literatūroje dažnai skiriamos prekybos plačiąja ir siaurąja funkcine prasme sampratos. Pirmuoju atveju turimi galvoje tiek materialią, t.y. daiktinę formą, tiek ir nematerialią išraišką turinčių prekių (paslaugos, intelektinės prekės) mainai. Antruoju atveju - tik daiktinę formą turinčių prekių, t.y. gamybinių ir vartojimo prekių mainai. Abiem šiais atvejais prekybos samprata siejama tik su tam tikros ekonominės funkcijos (prekių mainų) vykdymu, nepriklausomai nuo to, kas ją vykdo (gamintojai ar tarpininkai). Rinkos ūkyje mainai paprastai vyksta tarpininkaujant pinigams ir pasireiškia kaip prekių pirkimas - pardavimas. Prekybos funkcine prasme ir paskirstymo (angl. ir vok. Distribution) sąvokų turinys yra tapatus.
Labai dažnai prekyba suvokiama kaip visuma įmonių, kurių veikla yra prekyba siaurąja funkcine prasme. Šiuo atveju susiduriame su prekybos institucine samprata.
Prekybos įmonių veikla pasireiškia tarpininkavimo paslaugomis, kurios teikiamos vykstant tarp ūkio subjektų mainams. Prekybos įmonių veiklos specifika yra ta, kad jos: 1) įsigytų prekių prieš parduodamos pirkėjams neperdirba bei neapdoroja (neskaitant tokių prekybai būdingų operacijų kaip prekių išfasavimas, įpakavimas, sandėliavimas ir pan.), 2) gamybos įmonėse sukurtas prekes vartotojams parduoda kartu su savo specifinėmis paslaugomis.
Taigi prekybos įmonių veikla turi paslaugų pobūdį Jos teikia paslaugas gamybos įmonėms ir vartotojams. Parduodamos gamybos įmonėse pagamintas prekes, prekybos įmonės leidžia gamintojams apsieiti be plataus pardavimo veikla užsiimančio aparato. Paslaugos vartotojams pasireiškia jų paklausą atitinkančių prekių pasiūlos pateikimu, patogių prekių įsigijimo sąlygų sudarymu, papildomu pirkėjų aptarnavimu, jiems nusipirkus prekes.
Dėl darbo pasidalijimo prieš daugelį metų atsiradęs prekybos verslas tolydžio diferencijavosi, specializavosi. Atsirado įvairios prekybos sritys, šakos, įmonės, renginiai.
Atsižvelgiant į teritorinį požymį skiriama vidaus ir užsienio prekyba. Atsižvelgiant į vietą prekių paskirstymo procese (kanale), skiriama mažmeninė ir didmeninė prekyba.

Mažmeninė prekyba - prekių pardavimas galutiniams vartotojams jų asmeniniams ir namų ūkio (šeimos) poreikiams tenkinti.

Mažmeninės prekybos įmonėms priskiriamos tokios įmonės, kurios išimtinai arba daugiausia užsiima mažmenine prekyba. Jose gali būti vykdoma ir kita ūkinė veikla (gamyba, paslaugų teikimas, didmeninė prekyba), tačiau mažmeninei prekybai tenka svarbiausias vaidmuo.
Mažmeninė prekyba gali būti stacionari (parduotuvės, kioskai), kilnojamoji (išvežiojamoji, išnešiojamoji), ir siunčiamoji (plačiau žr. psl.).

Didmeninė prekyba - prekių pardavimas prekybininkams arba gamybiniams vartotojams.. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-02-01
DalykasEkonomikos referatas
KategorijaEkonomika
TipasReferatai
Apimtis19 puslapių 
Literatūros šaltiniai4 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis49.44 KB
Autoriustuti
Viso autoriaus darbų7 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Prekyba [speros.lt].DOC
 

Panašūs darbai

Komentarai

  • 2007-02-07 IP: 195.14.186.67
    Asta sako

    referatas moraliskai pasenes. nors tam tikru naudingu dalyku yra.

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 19 puslapių 
  • Vilniaus Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą