Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Ekonomikos samprata

Ekonomikos samprata

  
 
 
1234567891011121314
Aprašymas

Įvadas. Ekonomikos samprata. Ekonomikos sąvoka. Ekonomikos mokslo ištakos. Ekonomikos mokslo objektas. Ekonomikos dėsniai. Ekonomikos sistemos. Išvados.

Ištrauka

Ekonomika arba dar kitaip vadinama "ekonomikos teorija", "ekonomiksas", "ūkis" bei "ūkinė veikla" yra sudėtingas mokslas. Temos "Ekonomikos samprata" pasirinkimu norėta išsiaiškinti ekonomikos sampratą ir esmę - suvokti ne tik ekonomikos sąvoką, bet giliau aprėpti ekonomikos objektą, tai yra žmonių tarpusavio santykius gamybos sferoje, kuriuos veikia daug įvairių veiksnių – ūkinę veiklą ir jos sudedamąsias dalis.
Pagrindinis tikslas ir uždaviniai: Suvokti ekonomiką ir visuomenines jos problemas, kurios glaudžiai susijusios su kiekvienu iš mūsų. Taigi atsakysime į šiuos pagrindinius klausimus:
- Kokie ekonomikos mokslo pagrindiniai apibrėžimai ir ištakos?
- Kas yra gamybinė ir ūkinė visuomenės veikla (ekonomikos objektas)?
- Kokios pagrindines ekonomikos sistemos?
- Kokie ekonomikos mokslų dėsniai?
Visa tai padės geriau suvokti ekonomikos mokslą, tiriant ir kaip ekonomikos visumą, ir kaip jos mokslo dalis – mikro- ir makro- ekonomiką. Norint suprasti ekonomikos mokslą, reikia ne tik apibrėžti ekonomikos sąvoką, bet ir suvokti visų rūšių ekonominės veiklos visumą, kuri sudaro ekonomikos sistemą ir veikia pagal savo dėsnius.


Norint išsiaiškinti ekonomikos sampratą, jos, kaip žmogiškosios veiklos aspekto, apibūdinimas būtų svarbiausias. Ekonomikos sampratą aiškinant abstrakčiais gamybiniais santykiais kaip nuosavybės santykiais, pamirštama, kad gamybiniai santykiai turi savo konkrečias reiškimosi formas. Pastarosios vadinamos ūkiniais santykiais. Norint sukonkretizuoti ekonomikos sampratą, reikia remtis ūkiniais santykiais.
Skiriamos mokslo objektas ir mokslo dalykas. Mokslo objektas yra – specifiškai suprantamas tikrovės fragmentas, kurį tiria apibrėžtų mokslų, disciplinų sistema. Mokslo dalykas yra tai, ką atskiras mokslas, priklausąs tai mokslų sistemai, tiria specifikai suprantamame objekte. Neretai kaip dalykas suprantamas pats mokslas, o objektas – tai, ką mokslas tiria.
Taigi žodis ekonomika turi dvi prasmes:
- tai mokslo šakos pavadinimas;
- šalies ar kokio kito ūkio vieneto ūkinės veiklos pavadinimas.
Tuo tarpu politinės ekonomikos enciklopedijoje, sąvoka "ekonomika" turi trejopą prasmę:
- pirma, ji reiškia tam tikrą žmogiškosios veiklos sritį;
- antra, - tos veiklos aspektą (gamybinių santykių sistemą);
- trečia, - mokslą, tiriantį tą veiklą.
Terminai "ekonomika", "ūkis", "ūkinė veikla" vartojami kaip sinonimai, nors tam tikru požiūriu ūkis yra konkretesnė, mažiau supaprastinta sąvoka negu ekonomika, o ūkinė veikla yra labiau funkcionali, palyginti su sąvokomis "ekonomika" ir "ūkis".
Bet kuriame ūkyje visada iškyla pasirinkimo problema: ką gaminti, kaip gaminti iš esamų (dažniausiai ribotų) išteklių ir kam paskirstyti produktus.
Jeigu nebūtų konflikto tarp tikslų ir išteklių arba jei visuomenė turėtų tiek daug išteklių, kad galėtų patenkinti visus poreikius, tuomet nebūtų ekonominių problemų.
Rinkos, prekių gamybos bei paslaugų teikimo organizavimo būdų tyrimas yra svarbi ekonomikos mokslo dalis. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasEkonomikos referatas
KategorijaEkonomika
TipasReferatai
Apimtis12 puslapių 
Literatūros šaltiniai6
Dydis22.13 KB
AutoriusLina
Viso autoriaus darbų15 darbų
Metai2003 m
Klasė/kursas0
Failo pavadinimasMicrosoft Word Ekonomikos samprata [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą