Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Techninės kūrybos metodai. Licenzijos

Techninės kūrybos metodai. Licenzijos

  
 
 
123456789101112131415
Aprašymas

Techninės kūrybos metodai: morfologinės analizės ir sintezės metodas. Licenzijos: rūšys, sutartys, prekybos principai, ekonominis įvertinimas ir franšizavimas. Licencijų prekyba. Licencijų rūšys. Licencinės sutartys. Ekonominis įvertinimas. Franšizavimas.

Ištrauka

Nuo seniausių laikų žmonijai nuojat iškildavo išradimo problemos. Pirmasis universalinis išradimas naudojamas iki šių dienų yra svertas ir ratas. Laikui bėgant uždaviniai tapo sudėtingesni, jų gausėjo, problemos didėjo, tačiau sprendimo metodai nepakito.
Visada ir visur problemas, situacijas ir techninius uždavinius sprendė atrinkinėdami, svarstydami skirtingus, tapatindami ir priešindami – galimus ir negalimus, įgyvendinamus ir neįgyvendinamus variantus (1, 31).
Daugybė išradimo sprendimo būdų buvo susistemintos ir atskirtos į atskirus techninės kūrybos metodus. Vienas pirmųjų – bandymų ir klaidų metodas, kuris ir šiandien paprastose situacijose sėkmingai naudojamas. Laikui bėgant, esant didžiuliam informacijos srautui ir pasiekiamumui, greitai mokslo ir technikos plėtrai, šis metodas sudėtingoms užduotims spręsti tapo nebeefektyvus.
Vienas iš naujesnių metodų ir šiais laikais dar naudojamų tai –morfologinės analizės ir sintezės metodas.
Šis metodas sukurtas praeito amžiaus 30-aisiais metais šveicarų astronomo F. Cvikio.
Morfologija – tai techninio sprendimo struktūra ir forma.
Morfologiinės analizės ir sintezės metodas susideda iš dviejų pagrindinių dalių: analizės (morfologinės lentelės sudarymo) ir sintezės (galimų sprendimo radimo) (1, 45).
Iš esmės analizė yra visumos skaidymas įdalis ir išsamus iškeltos problemos nagrinėjimas, o sintezė – tai metodas pagrystas dalių sujungimu, derinimu ir vienybe. Matome, kad šie metodai vienas kitam priešingybės, bet vienas be kito jie yra nepilnaverčiai, tai yra analizės nėra be sintezės.
Kuriant šiuo metodu, pirmiausia tiksliai suformuluojamas uždavinys ir sudaromas būsimojo sprendimo visų objekto pagrindinių elementų arba funkcijų sąrašas. Kiekvienai charakteristikai, naudojant fantaziją ir atmetant psichologinę inerciją, sudaromas galimų varijantų sąrašas, kurio pagrindu sudaroma morfologinė lentelė – vadinamoji "morfologinė dėžutė" (1, 46).
Šiuo būdu gaunama tiriamo objekto pagrindinių elmentų variantų visuma, kurioje atskleidžiama gana daug techninio sprendimo dalimų alternatyvių derinių. Čia gali būti ir visai nepriimtinų ir gana netikėtų ir originalių variantų, iš kurių parenkami geriausi deriniai.
Šis, morfologinės analizės ir sintezės metodas, turi esminį skirtumą lyginant su bandymų ir klaidų metodu. Paeiliui bandant ir atmetant vieną po kito varijantą mes dažnai nežinome kokios šių versijų ribos. Taip pat, bandymų ir klaidų metodu kai kurie varijantai, o kartais ir patys geriausi, paprasčiausiai praleidžiami.
Morfologinės analizės ir sintezės metodas leidžia, sudarius morfologinę galimų variantų matricinę lentelę, iš karto matyti būsimo darbo apimis, tai yra galimų variantų skaičių, kuris dažniausiai būna gana didelis ir yra lygus visų variantų sandaugai. Tuo pačiu tai yra ir vienas iš pagrindinių metodo trūkumų. Šioje gausybėje didelė dalis yra neperspektyvių ir nerealių varijantų, o iš likusiųjų sudėtinga rasti, įvertinti bei parinkti patį geriausią sprendimą.
Nė kiek nelengvesnis uždavinys yra sudaryti ir pačią lentelę. Svarbu nepraleisti kokį nors svarbų objekto požymį kas turės didelę reikšmę galutiniam rezultatui.
Pažiūrėkime kaip pats F. Cvikis numato morfologinės dėžutės kūrimo etapus (pagal 3):
1. Tiksliai suformuluoti problemą.
2. Išskirti ir apibrėžti visus parametrus galinčius tikti apibrėžtos problemos sprendimui.
3. Sukurti morfologinę dėžutę (variantų matricą), atspindinčią visus galimus sprendimo variantus.
4. Gautus sprendimo variantus atidžiai išanalizuoti ir įvertinti atsižvelgiant į turimus pasiekti tikslus.
5. Išrinkti ir realizuoti geriausius sprendimus.
Norint susidaryti tikrą šio metodo vaizdą ir galimybes pateikiame paprastą morfologinės dėžutės pavizdį: objekto "krosnis sodo nameliui" parinkimas (žr. 1pav.(3)): ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-03-24
DalykasEkonomikos referatas
KategorijaEkonomika
TipasReferatai
Apimtis14 puslapių 
Literatūros šaltiniai5
Dydis56.42 KB
AutoriusGoda
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas4
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Technines kurybos metodai. Licenzijos [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 14 puslapių 
  • Klaipėdos Universitetas / 4 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą