Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Rinkos ekonomika. Rinkos ekonomikos principai ir bruožai

Rinkos ekonomika. Rinkos ekonomikos principai ir bruožai

  
 
 
1234567891011121314
Aprašymas

Kas yra rinkos ekonomika? Rinkos ekonomikos atsiradimo ir funkcionavimo prielaidos. Rinkos ekonomikos sampratą ir jos veikimo principus atspindi šis modelis. Adamo Smito "laissez faire" (nematomosios rankos) principas. Jo ryšys su rinkos ekonomika. Svarbiausi rinkos ekonomikos principai. Svarbiausi teigiami rinkos ekonomikos bruožai (privalumai). Rinkos ekonomikos neigiami bruožai (trūkumai). Rinkos ekonomikos įsigalėjimas Lietuvoje. Lietuvos ekonominės padėties pasikeitimai įstojus į Europos sąjungą.

Ištrauka

XX amžiaus pabaigoje civilizacijos evoliucijoje įsivyravo akivaizdūs transformaciniai procesai: dauguma buvusių socialistinių šalių atsisakė planingo ūkio vystymosi kelio ir pasirinko rinkos ekonomiką, vieną iš alternatyvų, sprendžiant ekonomikos problemas. Perėjus prie rinkos ekonomikos susilpnėjo politinis – ideologinis poveikis, t.y. susilpnėjo vyriausybės ekonominis vaidmuo. Rinkos ekonomika, kurios pagrindinė idėja yra laisvė - gaminti, parduoti, pirkti – sukėlė daugybę diskusijų visame pasaulyje, ši tema net "ekonomikos milžinus privertė sukryžiuoti špagas". Šio darbo tikslas yra išsiaiškinti, kas yra rinkos ekonomika, kokie jos tikslai, veikimo principai, bruožai, privalumai ir trūkumai. Taip pat norėčiau aptarti rinkos ekonomikos esamą padėtį ir perspektyvas Lietuvoje.

Rinkos ekonomika – tai ekonominių santykių visuma, kai gamintojo priimami sprendimai – ką, kaip ir kam gaminti – remiasi informacija apie rinkoje esamą pasiūlą ir paklausą. Tvarką rinkos ekonomikoje nustato kainos. Esant rinkos ekonomikai sandėriai tarp pirkėjų ir pardavėjų vyksta be vyriausybės įsikišimo. Rinkos ekonomikos veikimą galima apibūdinti ir pagal Adam‘o Smith‘o "nematomosios rankos" principą. Rinkos ekonomika reiškia tvirtas garantijas individo laisvei ir privačiai nuosavybei, taip pat užtikrina valiutos stabilumą. Rinkos ekonomikoje gamybos priemonės priklauso privatiems asmenims – nuosavybė yra privati, o išteklius rinka skirsto pagal pasiūlos ir paklausos dėsnius. Esant rinkos ekonomikai visuomenėje yra daugybė tarpusavyje konkuruojančių firmų, kurios varžosi siekdamos gauti pelną, o kainų lygis turėtų užtikrinti optimalų pelną. Ūkinė veikla rinkos ekonomikoje akivaizdžiai priklauso nuo išorinių aplinkybių ir verčia žmogų vis labiau didinti savo galimybes, pasinaudoti ypatingomis asmeninėmis – dalykinėmis savybėmis. Išryškėja išskirtinės žmogaus elgesio nuostatos – savanaudiškumas, racionalumas ir individualizmas. Rinkos ekonomika veikia savieigos (savireguliacijos), savaiminio judėjimo principu. Tik taip veikianti ekonominė sistema sudaro sąlygas ūkio subjektams operatyviai reaguoti į gausybę besikeičiančių aplinkybių. Tik taip veikianti ekonominė sistema yra veiksminga, orientuota į žmogų ir jo poreikius. Svarbiausi rinkos ekonomikoje yra vartotojai, gamintojai ir privačios nuosavybės savininkai – žmonės, kuriems priklauso galia. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasEkonomikos referatas
KategorijaEkonomika
TipasReferatai
Apimtis12 puslapių 
Literatūros šaltiniai12
Dydis33.79 KB
AutoriusLaurynas
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas0
Failo pavadinimasMicrosoft Word Rinkos ekonomika. Rinkos ekonomikos principai ir bruozai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą