Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Valstybės paramos ekologiškai švarios produkcijos gamybai politika

Valstybės paramos ekologiškai švarios produkcijos gamybai politika

  
 
 
1234567
Aprašymas

Ekologiški žemės ūkio ir maisto produktai. Pagrindiniai ekologinio ūkininkavimo tikslai. Kodėl verta sertifikuoti savo ūkį? Ekologinis žemės ūkis. Išvados.

Ištrauka

Ekologiški žemės ūkio ir maisto produktai – tai sertifikuoti žemės ūkio ir maisto produktai, auginami, perdirbami, ženklinami ir realizuojami pagal griežtus taisyklių reikalavimus.
Ekologiški produktai pasižymi maistingumu bei geromis skoninėmis savybėmis. Auginant ir gaminant ekologiškus žemės ūkio ir maisto produktus nebuvo naudota sintetinių cheminių medžiagų, hormonų ar antibiotikų. Be to ekologiški žemės ūkio ir maisto produktai nėra genetiškai modifikuoti.
Tiktai pažiūrėjus arba paragavus negalime nustatyti, ar produktas yra ekologiškas. Tik sertifikuotas gamintojas turi teisę realizuoti savo pagamintą produkciją pagal reikalavimus kaip ekologišką. Ekologiškas produktas visada bus paženklintas etikete, kurioje pateikiama pati svarbiausia informacija: ekologiškų produktų sertifikavimo ženklas, identifikuotas gamintojas, jo sertifikato numeris, sertifikavimo darbus atlikusi sertifikacijos įstaiga.Gamintojas garantuoja, kad jo pagamintas produktas yra tikrai ekologiškas, nepalikdamas abejonės vartotojui [10].
Pagrindiniai ekologinio ūkininkavimo tikslai:
• mažinti aplinkos degradaciją;
• aprūpinti vartotojus aukštos kokybės ekologiškais produktais;
• išsaugoti ekologiškų maisto produktų natūralias savybes juos saugant ir perdirbant;
• gerinti dirvos struktūrą, palaikyti ir didinti dirvožemio derlingumą;
• išsaugoti biologinę įvairovę;
• taikyti tokias žemės ūkio technologijas, kurios skatina ir palaiko uždarus biologinius ciklus;
• laikyti gyvulius artimoje jų prigimčiai aplinkoje;
• siekti, kad ekologinė žemdirbystės būtų rentabili ir žemės ūkio produktų gamintojas dirbtų saugioje aplinkoje ir jaustų pasitenkinimą darbu [8].
Ekologiškai ūkininkauti Lietuvoje 1991 metais pradėjo ne patys turtingiausi ir stambiausi ūkininkai, bet tie, kuriems rūpi žemės ūkio ateitis ir išauginamo produkto kokybė. Jau tada jiems reikėjo finansinės paramos įsigyjant nedideliems ūkiams pritaikytą ir efektyvią techniką, geros kokybės sėklą ir sodinamosios medžiagos. Daugelis ūkininkų ryžtasi pradėti ekologiškai ūkininkauti tik tada, kai žino, jog galės gauti paramą, kuri bus kaip startas imtis tokio ūkininkavimo būdo, nes be paramos tą daryti tikrai sunku [1].
Daugiausia moralinės pagalbos, o dažnai ir materialinės paramos (pagal galimybes leidybai ir organizaciniam darbui) ekologiškai ūkininkaujantys susilaukdavo iš Žemės ūkio rūmų ir Žemės ūkio universiteto. Nedidelė pagalba ekologiniams ūkiams ligi 1997 metų buvo skiriama tik karstiniame regione pagal Vyriausybinę tikslinę programą požeminio vandens apsaugai ir ekologiškai švarios žemdirbystės plėtrai intensyvaus karsto zonoje. Tačiau pagal šią programą buvo daugiau kredituojami tausojančią žemdirbystę vystantys ūkiai.
Iki 1996 metų, kol ekologiškų ūkių Lietuvoje buvo nedaug, sertifikavimo tarnyba "Ekoagros" dirbo nemokamai ir transporto išlaidas apmokėjo Žemės ūkio rūmai, o karstiniame regione – Tatulos fondas (1997 metų pradžioje organizacija perregistruota pagal Viešųjų įstaigų įstatymą ir pavadinta "Tatulos programa"). Didėjant ūkių skaičiui, didėja ir sertifikavimo išlaidos. Ūkininkai mielai susimokėtų sertifikavimo kainą, jeigu gautų valstybės paramą.
Kai kurių rajonų žemės ūkio valdybos savo iniciatyva susidomėjo ekologišku ūkiu, pamatė jo perspektyvas ir 1996 metais Molėtų rajone pirmiausia buvo remiami turintys ekologiško ūkio sertifikatą ūkininkai [2].
Nuo 1997 metų kasmet ekologinės žemdirbystės plėtrai Lietuvoje remti buvo tvirtinama speciali programa. Jos pavadinimai keitėsi: pirmus tris metus ji buvo vadinama Ekologinio žemės ūkio programa ir jos finansavimo tvarka, 2000 m. - Ekologinio žemės ūkio tiksline programa, o 2001 metų kovo 30 dienos LR Žemės ūkio Ministro įsakymu Nr.88 "Dėl specialiosios kaimo rėmimo programos tikslinio finansavimo tvarkos ir sąlygų" patvirtinta ekologinio žemės ūkio plėtotės finansavimo tvarka [3]. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasEkonomikos referatas
KategorijaEkonomika
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai10 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis17.24 KB
AutoriusGintarė
Viso autoriaus darbų9 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas3
Failo pavadinimasMicrosoft Word Valstybes paramos ekologiskai svarios produkcijos gamybai politika [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • 3 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą