Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Nacionalinis biudžetas (3)

Nacionalinis biudžetas (3)

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Įvadas. Nacionalinio biudžeto apimtys. Mokesčių sistema. Biudžeto išlaidos. Valstybės lėšų fondai ir išlaidos. Valstybės biudžeto išlaidų straipsniai. Išvados.

Ištrauka

Biudžetas yra "pinigų krepšys", į kurį dedami, laikomi ir iš kurio imami pinigai. Biudžetas parodo ekonominio subjekto (valstybės, teritorijos, įmonės, šeimos) "pinigų krepšio" turinį – kiek piniginių lėšų jame yra arba kiek jų trūksta ir to krepšio "pripildymo" ir "ištuštinimo" dinamika, pinigų gavimo ir išleidimo kanalus, santykį tarp pajamų ir išlaidų.
Biudžetas ir rinkos reguliatoriai – glaudžiai susiję. Pavyzdžiui, valstybė, didindama mokesčius, surenka daugiau pajamų į biudžetą ir kartu gali didinti valstybinius užsakymus, valstybinius kapitalinius įdėjimus (mokyklų statybą), socialines išmokas iš biudžeto (stipendijas moksleiviams).
Biudžeto išlaidos skirstomos dviem požiūriais:
• pagal ekonominių išlaidų elementus: išlaidos prekėms ir paslaugoms, skolų palūkanos, subsidijos ir transferai, išlaidos pagrindiniam kapitalui įsigyti, paskolos;
• pagal vyriausybės funkcijas: išlaidos bendrajam valstybės valdymui, krašto apsaugai, viešajai tvarkai, švietimui, sveikatos apsaugai, socialiniai apsaugai, globai ir rūpybai, sveikatingumo priemonėms (sportui, reabilitacijai), kultūrai, žemės ūkiui, miškininkystei, žuvininkystei ir veterinarijai, mineralinių išteklių gamybai, pramonei ir statybai, transportui ir ryšiams, kitai ekonominiai veiklai ir išlaidos, nepriskirtos pagrindinių funkcijų grupėms.
Biudžetas gali būti:
• subalansuotas, kai jo pajamos atitinka išlaidas;
• deficitinis, kai jo pajamų neužtenka numatytoms išlaidoms padengti.
1999 metų nacionalinis biudžetas, lyginant su 1998 metų planuojamo biudžeto pajamomis, padidėjo vienu milijardu litų arba 12.5 procentų. Planuojamas nacionalinio biudžeto pajamų, lyginant su BVP, mažėjimas nuo 21.4 iki 21.1 procento vertintinas teigiamai. Siekiant nuolatinio ir kryptingo biudžeto mažinimo, jis turėtų būti įtvirtintas biudžeto sandaros įstatyme. Deja, kol kas tai nepadaryta, be to jau aiškėja, kad faktinis biudžeto pajamų ir BVP santykis bus didesnis. Priežastys - 1998 metų BVP augimas nesieks planuotų 7 procentų, o sudarys 4-5 procentus. Panašiai vertintina ir 1999 metų BVP augimo prognozė. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasEkonomikos referatas
KategorijaEkonomika
TipasReferatai
Apimtis11 puslapių 
Literatūros šaltiniai3
Dydis20.09 KB
AutoriusInga
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Failo pavadinimasMicrosoft Word Nacionalinis biudzetas (3) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 11 puslapių 
  • 1 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą