Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Rinkos ekonomika (2)

Rinkos ekonomika (2)

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Įžanga. Rinkos ekonomikos pagrindai ir istorinio formavimosi raida. Rinkos ekonomikos ištakos istorini aspektu. Rinkos ekonomikos modelis. Pagrindiniai rinkos ekonomikos bruožai. Ekonominės sistemos privalumai ir trūkumai. Rinkos ekonomikos problematiniai momentai. Teigiami bruožai, skatinantys rinkos ekonomikos augimą bei gyvavimą.

Ištrauka

Pagrindinis žmogaus istorijos variklis yra materialinių gėrybių gamyba. Visuomenė gali gyvuoti ir vystitis nuolat atnaujindama bei kartodama gamybos procesus. Todėl ekonomika yra bet kurios visuomenės pamatas. Taigi ekonomika yra tokia pat sena kaip ir žmonijos istorija.Be abejo iš primityvių materialinių gėrybių mainų pirmykštėje bendruomenėje šie tarpusavio santykiai išaugo iki sudėtingos struktūros mokslo šiuolaikiniame pasaulyje. Amžių sekoje ta pati ekonomika augo ir plėtėsi apimdama vis daugiau visuomeninės veiklos sričių, jos veikimas darėsi vis sudėtingesnis todėl reikalavo atitinkamos analizės bei paaiškinimų. Dabar tai atskira mokslo šaka, kurią pirmiausia tenka studijuoti ir tik tada eksplotuoti praktikoje. Neminint pirmykščių laikų, kai buvo mainomasi maisto produktais ar darbo įrankiais arba jais atsilyginama už kokį tai darbą, primytiviausių ekonomikos apraiškų aptinkama net Biblijoje ir Hamurabio įstatymuose. Pirmieji išminčiai, suvokę ekonomikos egzistavimą ir stengęsiesi aiškinti ekonominių reiškinių veikimą nebuvo ekonomistai, o tik mąstytojai, filosofai. Aristotelis kone pirmasis aiškiai išanalizavo ir suformulavo tuometinės visuomenės ekonominius vyksmus bei dėsningumus, todė tapo iš esmės pirmuoju mokslo istorijoje ekonomistu. Aristoteliui padėjus pamatus, šia mokslo sritimi ėmė domėtis daugelis vėlesnių išminčių, mokslininkų, kultūros veikėjų, kitų inteligentijos atstovų, ko pasekoje suformuluota daug ekonominių terminų, reiškinių, strategijų. Ekonomikos mokslą vystė ir tobulino tokie garsūs veikėjai kaip: T. Manas, V. Petis, A. Smitas, D. Rikardas ir daugelis kitų. Kiekvienas jų stebėjo ir dėstė savo laikų ekonomunius įvikius, plėtojo atitinkamos ekonominės minties momentus, taip sudarydami mokslo visumą, kuri nepaliauja keistis ir svyruoti priklausomai nuo susiklosčiusių aplinkybių, kurias diktuoja skirtingų laikmečių intencijos. Pamažu formavosi, kito, tobulėjo ir vystėsi mokslas, kuris vadinamas – ekonomika.

Rinkos ekonomikos pagrindai susiformavo Švietimo laikotarpiu, įtakojusiu XVIII amžiaus vystymąsi. Tam, neabejotinai, įtakos turėjo ir žmogaus teisinis mąstymas, kurį formavo Prancūzijos revoliucija. Rinkos ekonomika, kaip ir bet kuri kita ekonominė sistema gali būti grynos formos (teoriškai), tačiau realioje kasdienybėje, kupinoje nenuspėjamų smulkių įvykių, susiduriama su mišriomis ekonominių sistemų formomis, kurios priklauso nuo situaijos, gali pasireikšti labai skirtingai. Ekonominės santvarkos sistemos, kurioms priklauso ir rinkos ekonomika, nulemia ekonominės veiklos sąlygos visose pakopose, pradedant prekių ar paslaugų gavyba bei gaminimu, pasiskirstymu ir baigiant jų vartojimu. Istorija moko, kad žmonija visuomet priklauso nuo konkrečios visuomeninės, politinės, kultūrinės ir ekonominės aplinkos, kurią žmonių visuomenė (jei ji yra laisva) gali keisti. Ekonominė santvarka betarpiškai sąveikauja su esama politine santvarka. Todėl suprantama, jog rinkos ekonomika gali egzistuoti tik liberalioje visuomenėje, turinčioje demokratinę santvarką. Kaip rodo istorinė perspektyva, liberalios visuomenės mąstymas, grindžiamas individualiais interesais (laisvų asmenų teisėmis ir pareigomis), kurie sudaro liberalios santvarkos visuomeninį – politinį pagrindą. Šis požiūris pradėjo formuotis dar Senovės Graikijoje. Naujaisiais laikais jis kildinamas iš Švietimo Epochos, klestėjusios Europoje XVIII amžiuje. Politikoje tai reiškė feodalinių, absoliutinių valdymo formų panaikinimą, kurias pakeitė laisvų ir lygių žmonių visuomenė. Šio proceso kulminacija tapo Prancūzijos revoliucija. Jos šaukliai paskelbė individualias žmogaus teises, kurios turėjo nubrėžti aiškias vakstybės valdžios savivalės ribas.
Ši vizija turėjo didelės įtakos nacionalinės ekonomikos klasikams, ypač Didžiojoje Britanijoje ir Prancūzijoje. Tai išskirtinai paveikėm škoto Adamo Smito vėlyvojo XVIII amžiaus moralės filosofiją. A. Smitas gimė 1723m. Kerholdžio miestelyje. Tėvas mirė dar jam negimus, todėl Adamas buvo vienintelis jaunos našlės vaikas. Berniukas augo trapus ir liguistas, iš mažens bendravo su knygomis. Vos keturiolikos metų įstojo į Glazgo universiteta, o sulaukęs septyniolikos A. Smitas (studentų tarpe) pelnė mokslininko ir kiek keistoko jaunuolio reputaciją. 1740 metais sėkmingai baigęs universitetą, gauna stipendiją toliau studijuoti Oksforde, kur jis beveik neišvykdamas praleidžia šešerius metus. Vėliau tampa Glazgo universiteto profesoriumi. Jau tada A. Smitas pradėjo domėtis ekonominės sistemos veikimu ir reikšti pagrindines ekonominio liberalizmo idėjas. 1759 metais išleido pirmą didelį savo mokslinįdarbą – "Moralinių jausmų teorija". A. Smitas vis nuodugniau studijuoja ekonomikos sistemą. Tai daryti jį skatina ne tik vidinis polinkis, bet ir laiko poreikiai. Prekybiniame ir pramoniniame Glazge ypač ryškiai iškildavo ekonominės problemos. Taigi paskutiniaisiais savo gyvenimo Glazge metais jau buvo gilus ir originalus ekonomistas mąstytojas. Vėliau keleri metai praleisti Prancūzijoje turėjo įtakos mokslininko būdo permainoms: jis tapo labiau susikaupęs, veiklesnis, energingesnis ir įgudo bendrauti su įvairiais žmonėmis. Savo gyvenimą paskyręs mokslui A.Smitas mirė 1970 metais liepos mėnesį Edinburge 68 – aisiais gyvenimo metais. A. Smitas – stambiausia figūra pasauliniame ekonomikos moksle iki Markso. Daugelis jo propaguotų idėjų laikomos ilgaamžėmis ir iki šiol aktualiomis. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-03-06
DalykasEkonomikos referatas
KategorijaEkonomika
TipasReferatai
Apimtis11 puslapių 
Literatūros šaltiniai5
Dydis30.1 KB
AutoriusOdeta
Viso autoriaus darbų6 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Rinkos ekonomika (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 11 puslapių 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą