Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Įmonių sąjungos: rūšys, tikslai, įtaka

Įmonių sąjungos: rūšys, tikslai, įtaka

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Įvadas. Įmonių sąjungos. Įmonių jungimo formos: teigiami ir neigiami padariniai. Įmonių susivienijimo formos. Išvados.

Ištrauka

Lietuvoje pagal galiojančius teisės aktus verslu galima užsiimti tokiais būdais:
įsteigus įmonę;
fiziniam asmeniui įsigijus patentą;
įsigyjant (perkant) įmones pagal franšizės sutartį.
Rinkos ekonomika suteikia nemažas laisves ūkinei veiklai, sudaro palankias sąlygas privačiai iniciatyvai, kurios gali būti realizuotos steigiant įvairias įmones. Stabiliai veikiančios įmonės, kurios yra pagrindinis ūkinis vienetas bet kokioje ekonomikoje, yra ekonominės plėtros veiksnys ir gyvenimo lygio augimo pagrindas.

Tobulesnė gėrybių rinka ir technikos pažanga įgalino įmones pradėti gaminių standartizaciją ir plėsti masinę gamybą, mažinti gamybos išlaidas ir tuo būdu pasiekti vis platesnius vartotojų sluoksnius ir plėsti savo išorinius santykius, ypač realizuojant (parduodant). Vis didesnė įmonių konkurencija vertė jas jungtis į sąjungas savo išorinių santykių derinimo tikslais. Gaminių tipų nustatymas ir jų standartizacija leidžia sudaryti įmonių sąjungas (kartelius, sindikatus, koncernus, konsorciumus ir t.t.).

Karteliai – vienos gamybos šakos įmonių sąjungos, kurių tikslas yra veikti gaminių pardavimo ir medžiagų (žaliavų ir kuro) pirkimo rinką.
Pagal veiklos tikslą arba santykių su rinka veikimo sritį yra tokie karteliai:
medžiagos (žaliavos ir kuro) pirkimo karteliai. Susitariama laikytis vienodų pirkimo sąlygų, vienodų kainų arba vienų ir kitų drauge;
pardavimo karteliai – susitariama laikytis vienodų savo gaminių pardavimo sąlygų, vienodų pardavimo kainų;
rizikos išlyginimo karteliai – sutartimi kiekvienam kartelio nariui nustatoma gamybos kvota ir pardavimo rajonas. Kadangi įmonių narių vietovės sąlygos yra nevienodos, vadinasi, skirtinga tuo atžvilgiu yra ir jų savikaina. Todėl ieškoma būdų išlyginti kartelio narių pelną ir nuostolius.
Kartelio pavyzdys: naftą eksportuojančių šalių organizacija (OPEC).

Sindikatai – įmonių horizontalio sąjungos. Sindikatas yra juridinis asmuo, savo vardu atlieka jam pavestas bendras visiems sindikato nariams funkcijas. Tos funkcijos priklauso nuo susitarimo: gaminių platinimas (reklama, pardavimo sąlygos, pardavimo agentai, kaina), kvotos, gaminių rūšies kontrolė ir t.t. Sindikato pelnas skirtomas nariams proporcingai pagal kvotą.

Trestas – paprastai yra horizontali sąjunga, apimanti visą kraštą (tautos ūkį) arba didelę jo dalį. Čia pramonės įmonės – nariai de facto ir net de jure – nustoja savo ūkinio ir juridinio savarankiškumo. Kontroliuojami ne tik išoriniai santykiai, bet ir vidiniai, būtent gamyba, organizavimas ir t.t. Tai yra aukščiausios pramonės įmonių susijungimo laipsnio ( koncentracijos) organizacija. Paprastai tresto pagrindą sudaro didelis bankas kaip finansinis centras.

Korporacija – juridiškai savarankiškų juridinių asmenų asociacija (sąjunga), kuri irgi yra savarankiškas juridinis organas. Pavyzdžiui, Vakarų Lietuvos pramonės ir finansų korporacija.

Konsorciumas – laikinas savanoriškas įmonių susivienijimas, sukuriamas numatytiems uždaviniams įvykdyti. Pavyzdžiui, pastatyti stambų objektą – tunelį po Lamanšu, įgyvendinti sudėtingą mokslinį techninį projektą – hidroelektrines Afrikoje, Pietų Amerikoje ir t.t. Įvykdžius numatytus uždavinius, konsorciumo veikla nutraukiama arba pertvarkoma sutarčių pagrindu į kitokį įmonių susivienijimą. Ekonomikos terminų žodyne apie šį junginį parašyta šitaip: "Konsorciumas – monopolijų susiliejimo forma – laikinas nepriklausomų firmų, organizacijų ir vyriausybių susibūrimas į grupę, jungiant savo išteklius ir patirtį kokiam nors projektui įgyvendinti, pavyzdžiui, įvykdyti didelę statybos programą, pagaminti lėktuvą ir t.t. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-04-25
DalykasEkonomikos referatas
KategorijaEkonomika
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai2
Dydis15.78 KB
AutoriusMilana
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasAldona Lesevičienė
Švietimo institucijaAlytaus kolegija
FakultetasVadybos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Imoniu sajungos rusys tikslai itaka [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Alytaus kolegija / 1 Klasė/kursas
  • Aldona Lesevičienė
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą