Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Ekonomikos problemos ir tikslai (2)

Ekonomikos problemos ir tikslai (2)

  
 
 
12345678910111213141516171819
Aprašymas

Įvadas. Ekonomikos problemos. Lietuvos ekonomikos problemos. Ekonomikos tikslai. Išvados.

Ištrauka

Referato tema - Lietuvos ekonomikos sistemos problemos ir tikslai, manau, aktualu mums visiems, gyvenantiems Lietuvoje. Bene kiekvienas mūsų skaitome laikraščius, žiūrime žinias per televiziją, klausomės naujienų per radiją, girdime nuolatines politikų pagyras apie nuolat augančią ir vis labiau klestinčią Lietuvos ekonomiką ir apie vis didėjančiu pagreičiu gerėjančią šalies ir gyventojų , t. y. mūsų visų padėtį. Nuolat pateikiami pavyzdžiai ir statistika – kiek daug jau pasiekėme, didžiuojamasi, kad įstojome į Europos Sąjungą, atlyginimai didėja, nedarbas mažėja, puikios perspektyvos verslui kurti ir plėtoti, tiesiog kaip magnetas traukiame užsienio investicijas, kaip nauja ES narė lenkiame kitas valstybes (tiek naujas, tiek seniai į ją įstojusias).
Tokių milžiniškų pasiekimų dar daug galėtumėm privardinti. Tik visada yra antra medalio pusė. Ir deja, mūsų pačių nenaudai, ji yra daug niūresnė, nei mums visiems atrodo. Šio referato tikslas yra susipažinti su ekonomikos problemomis ir tikslais, pastebėti mums gręsiančias problemas, įsigilinti ir suvokti tikslus.
Visais laikais žmonės sprendė ir sprendžia įv. ekonomines problemas. Ekonomikos problemos yra vienos opiausių, su kuriomis susiduria šių dienų visuomenė. Kadangi esate žmogus, gyvenantis visuomenėje, tai negalite pabėgti nuo šių problemų, kartu ir nuo ekonomikos. (1.11)
Šio rašto darbo tikslas – trumpai apžvelgti ir atskleisti ekonomikos tikslus ir problemas.


"Ekonomika" kilęs iš graikų kalbos: "oikos"-būstas, ūkis, "nomos"-valdymo, tvarkymo menas. (1.13) Bet kuriame ūkyje visada iškyla pasirinkimo problema "ką gaminti, kaip gaminti iš esamų išteklių ir kam paskirstyti produktus". Aukštą išsivystymo lygį pasiekusių šalių universitetų vadovėliuose ekonomikos mokslo objektas apibūdinamas įvairiai, tačiau daugiausiai taip: ekonomika - tai mokslas, padedantis iš visų ribotų išteklių panaudojimo alternatyvų pasirinkti geriausią. Tai mokslas apie tai, kaip žmonėms geriau apsirūpinti maistu, būstu, rūbais ar kitais būtinais dalykais, kaip spręsti su tuo susijusias problemas.
Ekonomika - tai visų pirma visuomenės egzistavimo ir funkcionavimo pagrindas, sfera, kurioje vyksta gamyba (ūkinė veikla). Būtent ši ūkinė veikla yra ekonomikos mokslo tyrimo objektas. Ūkinė veikla reikalinga tam, kad visuomenė ir jos nariai galėtų patenkinti savo poreikius. Pagrindinė ekonominė problema, su kuria susiduria bet kuri visuomenė yra konfliktas tarp žmonių begalinių poreikių ir ribotų išteklių, kurie gali būti naudojami tam kad tenkinti poreikius.
Ekonomistai skiria keletą rinkos modelių arba rinkos struktūrų. Rinkos struktūra - tai rinkos organizavimo ir konkurencijos charakteristikos, t.y. svarbiausių rinkos požymių visuma, apibūdinanti firmų elgseną.
Ekonomikos problema (economic problem) – tai būtinybė rinktis iš tų galimybių, kurias mums, leidžia turimi riboti ištekliai, nes poreikiai – beribiai. (1.18)
Svarbiausi rinkos struktūros elementai arba rinkos struktūros problemos įtakojančios ekonomiką yra:
1. firmų skaičius ir dydis - šakoje yra daug firmų, dėl to kiekviena iš firmų gamina ir parduoda tik mažą šakos produkcijos dalį. Dėl tos priežasties jos nei didinamos, nei mažinamos savo prekių pasiūlą, nepajėgios pakeisti rinkos kainos.
2. gaminamos produkcijos pobūdis - visos vienos šakos firmos gamina ir parduoda rinkoje homogenišką, arba vienarūšį produktą. Dėl to pardavėjas negali padidinti pardavimo kainos daugiau už rinkos kainą ir sumažinti, nes jis tokiu atveju patirs nuostolių ar net bankrotą.
3. firmos poveikis kainai - pirkėjai turi tobulą informaciją apie kainas. Dėl šios priežasties kai kurie pardavėjai negali parduoti savo prekes didesnėmis kainomis nei rinkos kaina. Be to, pirkėjų, kaip ir pardavėjų, yra daug ir nė vienas iš jų negali paveikti rinkos kainų lygio. Todėl ne tik pirkėjai, bet ir pardavėjai yra kainų gavėjai.
4. įėjimo į šaką ir išėjimo iš jos sąlyga - firmos gali lengvai įeiti į šaką ir išeiti iš jos.
Esant tobulos konkurencijos rinkai, nėra jokių finansinių, įstatyminių, technologinių ar kitų įėjimo į šaką arba išėjimo iš jos barjerų. Ši aplinkybė sąlygoja laisvą niekieno nevaržomą konkurenciją tarp firmų šakų.
Bet kai kuriose pramonės šakose išryškėja kainoms vadovaujanti firma, o kitos firmos seka jos elgseną. Kainų lyderės yra du modeliai:
1) Barometrinė firma - ji paprastai yra pirmoji keičianti kainas, o ja paseka kitos šakos firmos. Barometrinė firma nebūtinai yra pati didžiausia šakos firma, bet ji sugeba teisingiausiai įvertinti ekonominių sąlygų pasikeityimus, kaštų ir paklausos pokyčius.
2) Dominuojanti firma - taip pat tampa kainoms vadovaujanti firma. Priklausomai nuo jos kainų lygio, mažesnės šakos firmos pasirenka gamybos apimtį.
Rinkos ekonomika skatina sudėtingą konkurenciją. Rinkoje vertinami tik realią ir nuolatinę paklausą turintys produktai ...

Rašto darbo duomenys
DalykasEkonomikos referatas
KategorijaEkonomika
TipasReferatai
Apimtis18 puslapių 
Literatūros šaltiniai5
Dydis43.01 KB
AutoriusNotYours
Viso autoriaus darbų8 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaVakarų Lietuvos verslo kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Ekonomikos problemos ir tikslai (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 18 puslapių 
  • Vakarų Lietuvos verslo kolegija / 1 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą