Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Žydų įtaka Lietuvos ekonominiam gyvenimui XV–XX amžiuje

Žydų įtaka Lietuvos ekonominiam gyvenimui XV–XX amžiuje

  
 
 
123456789101112131415161718
Aprašymas

Įvadas. Žydai Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje (XIV-XVIII amžius). Žydai Lietuvos Didžioje Kunigaikštystėje (XIV–XVI amžius). Tolesnės žydų gyvenimo plėtros ir didelių sunkumų šimtmečiai (XVII–XVIII amžius). Žydų įtaka Lietuvos ekonominio gyvenimo raidai (Rusijos imperijos sudėtyje) XVIII amžiaus pabaiga – XX amžiaus pradžia. Žydų gyvenimas Lietuvos respublikoje 1918-1940 metais. Žydai tarybų Lietuvoje (Tarybų sąjungos sudėtyje) 1940-1941 metų birželis. Lietuvos žydų katastrofa per vokiečių okupaciją (1941 metų birželis – 1944 metų rugpjūtis). Tarybų Lietuvoje. Žydų gyvenimo atkūrimas ir plėtojimas 1944 metai – 1953 metai. Žydų gyvenimas Lietuvoje postalininiu laikotarpiu 1953–1970 metai. Tolesnė žydų gamybinė veikla ir naujas pakilimas 1971–1990 metais atkurtoje nepriklausomoje Lietuvos respublikoje 1990–2000 metais. Išvados.

Ištrauka

Žydai – tai semitų tauta. XIII – I a. prieš Kr. Gyveno Palestinoje, vėliau, netekę savo valstybingumo, išsisklaidė po Art. Rytus, Š. Afriką, Europą ir Ameriką. Tas žydų toks "isšsibarstymas" po visus kraštus lėmė tai, kad jų politinis, ekonominis ir kultūrinis gyvenimas susijęs su gyvenamosios šalies kultūra ir tradicijomis.
Tikrai visi estame girdėję apie žydus, jų religiją. Gal tik tik ne visiems yra tekę juos pažinti iš arčiau. Galima drąsiai teigti, kad Lietuvoje nuomonė apie žydus daugumos nėra teigiama. Daugelis remiasi nusistovėjusia sena nuomone, mitais bei stereoripais. Tačiau jeigu kiekvienas įsigilintumėte į jų praeitį bei istoriją (na, bent Lietuvos žydų), manau tikrai daugelio nuomonė pasikeistų.
Aš neperšu savos nuomonės, kurią susidariau tyrinėdama žydų įtaką Lietuvos ekonomikai (toks mano darbo tikslas), tačiau noriu parodyti, kad žydai yra gabūs, patikimi žmonės ir tikrai daug davę Lietuvos ekonomikai.
Iki įsikūrimo Lietuvos valstybėje žydai nuėjo didelį ir sudėtingą istorinės raidos kelią, kadangi skirtingais laikotarpiais, labai skirtingai jie buvo priimami. Reikia paminėti, kad ne vien nuo žydų priklausė, kaip jie gali šalyje vikti, bet tai priklausė nuo tuo metu esančio šalies vado.
Iš pradžių žydai Europoje ekonominės veiklos požiūriu nesiskyrė nuo vietos gyventojų; jie vertėsi ir žemės ūkiu. Tačiau vėliau žydai buvo priimti kaip reikalngi verslo partneriai, turintys daugiau teisių, kurias draudė katalikams Bažnyčia.
Žydams sekasi – automatiškai mažiau sekasi kitiems. Vyksta konkurencija, tautiečiai nepatenkinti žydų sėkme. Ryškėja neapykanta žydams, antisemitinės apraiškos.
Kad išanalizuočiau geriau žydų situaciją Lietuvoje, išsiskiriu tam tikrus laikotarpius, kuriuose lengviau atsispindi žydų įtaka Lietuvos ekonomikai, t. y. :
Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje (XIV a. – XVIII a.);
Lietuvoje, kai ji yra Rusijos imperijos sudėtyje (XVIII a. pab. – XX a. pr.);
Lietuvos Respublikoje (1918 m. – 1940 m. birželis);
Tarybų Lietuvoje (1940 m. birželis – 1941 m. birželis);
Vokiečių okupacijos metu (1941 m. birželis – 1944 m. rugpjūtis);
Tarybų Lietuvoje (1944 m. rugpjūtis – 1990 m.);
Atkurtoje nepiklausomoje Lietuvoje (1990 m. – 2000 m.)
Tai ir bus iškelti uždaviniai toliasniam mano darbui.

Kryžiaus žygių laikotarpiu (XI – XII a.) ir vėliau žiauriai persekiojami Vakarų Europoje, išvyti ir Prancūzijos ir Anglijos, ujami naujose gyvenamosiose vietose, žydai XIV – XV a. iš Vakarų Europos masiškai kėlėsi į Rytų Europą – Lenkiją, Bohemiją (Čekiją), Moraviją, Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę [4].
XIV – XV a. LDK buvo rytinė riba, o Lietuva – pati šiauriausia žemyninės Europos žemė, į kurią žydai atėjo iš Vakarų Europos. Tai lėmė, kad jau XV a. svarbiausias žydų ekonominio, dvasinio, kultūrinio ir visuomeninio gyvenimo centras persikėlė į Lenkiją ir LDK žemes [11].
Tai, kad persekiojami žydai ieškojo kur gyventi, o Lenkijos ir Lietuvos valstybėms tuo metu reikėjo prityrusių verslininkų, - tik istorinis sutapimas. Tačiau šiame procese išryškėjo objektyvios bendros tendencijos – naujos Rytų Europos šalys ir tautos įsijungė į viso pasaulio plėtotės raidą. Lietuviams ir žydams ji buvo abipusiškai svarbi ir naudinga. Žydams reikėjo naujų gyvenimo centrų, nes jie buvo persekiojami ir gainiojami, o LDK reikėjo prityrusių pirklių, amatininkų, finansininkų (nes sparčiai plėtėsi LDK teritorija). Kadangi kai kurias operacijas su pinigais krikščionims bažnyčia draudė, tai tam labai tiko žydai, turintys savo religiją. Todėl jų veikla Lietuvoje greitai plito.
Taigi žydų veikla istoriškai buvo labai svarbus ir pozityvus veiksnys, plėtojant ir stiprinant feodalinės Lietuvos valstybės ekonomiką, taip pat jos miestus. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasEkonomikos referatas
KategorijaEkonomika
TipasReferatai
Apimtis16 puslapių 
Literatūros šaltiniai13
Dydis36.59 KB
Autoriusruta
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2004 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaVytauto Didžiojo Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Zydu itaka Lietuvos ekonominiam gyvenimui XV XX amziuje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 16 puslapių 
  • Vytauto Didžiojo Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą