Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Ekonomikos augimas (8)

Ekonomikos augimas (8)

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Ekonominio augimo gėrybės. Gyvenimo lygio kilimas. Pajamų perskirstymas. Gyvensenos kitimas. Valstybės gynybinis pajėgumas ir prestižas. Ekonominio augimo ribos. Ekonomikos augimo variantai. Ekonominio augimo kaštai. Socialinio augimo kaštai. Asmeniniai augimo kaštai. Gamtos išteklių eksploatavimas ir jos teršimas. Ekonominio augimo tolesnio tikslingumo klausimas.

Ištrauka

Kapitalo kaupimas ir ekonominis augimas tapo diskusijų objektu daug anksčiau, nei ekonomika virto atskira mokslo disciplina.
Ekonominis augimas yra sudėtinė valstybės ekonominės politikos dalis. Spartūs ekonomikos augimo tempai sudaro prielaidą ne tik tiesiogiai didinti valstybės gamybinį potencialą, bet ir spręsti socialines problemas. Kartu gamybos plėtojimas pagimdo ir nemažai problemų.
Kas tai yra ekonominis augimas? Ekonominis augimas - tai pastovus ūkinio pajėgumo kilimas, pasireiškiantis nacionalinio produkto (pajamų) apimties didėjimu. Šį procesą apibūdina du pagrindiniai rodikliai:
a) realiojo bendrojo nacionalinio produkto (BNP) arba grynojo nacionalinio produkto (GNP) augimo tempai, kurie nusako, kaip didėja ekonomikoje sukuriamų prekių ir teikiamų paslaugų apimtis.
b) BNP (arba GNP), tenkančio vienam šalies gyventojui, augimo tempai, kurie apibūdina, kaip kyla tautos gyvenimo lygis.
Materialinių gyvenimo sąlygų gerinimas, skurdo ir nepriteklių eliminavimas visada buvo vienas iš svarbiausių ekonomistų mokslinių interesų objektų-pradedant Smitu, Maltusu ir Rikardo, tęsiant ta dėmesį Markso ir Keinso teorine veikla ir baigiant šių dienų tyrimais. Vienu iš pagrindinių veiksnių, galinčių iš esmės pagerinti žmonių gyvenimo sąlygas, greta perskirstymo bei naujos etikos įgyvendinimo idėjų, buvo laikomas ekonominis augimas. Augant ekonomikai, tai yra didėjant bendrajam nacionaliniam produktui, kyla gyvenimo lygio rodikliai, gerėja pajamų paskirstymas visuomenėje, stiprėja valstybė ir kyla jos prestižas pasaulyje.
EKONOMINIO AUGIMO GĖRYBĖS
GYVENIMO LYGIO KILIMAS. Tai pagrindinis ekonomikos augimo tikslas, to augimo prasmė ir rezultatai. Jei šalyje užtikrinamas vidutinis metinis BNP augimo 3 procentų tempas, joje nacionalinės pajamos, tenkančios vienam gyventojui, padvigubės maždaug per 24 metus; jei šis augimas sieks 8 procentus kasmet-pajamos vienam gyventojui dvigubai padidės per 10 metų.
Žinoma, bendras ekonomikos augimas neužtikrina tokio pat gerovės augimo kiekvienai šeimai ir žmogui. Jei asmuo apskritai neturi darbo, jokie ūkio augimo tempai tiesiogiai nepakeis jo slegiančios padėties. Jei darbuotojas neturi aukštesnės kvalifikacijos, ekonomikos augimas ne tik gali jį apeiti, bet net grėsti išstūmimu iš darbo vietos. Vadinasi, augimas iš tiesų gerina visuomenės gyvenimo materialines sąlygas tik tada, kai jis sąlygoja atitinkamus perskirstymo procesus.
PAJAMŲ PERSKIRSTYMAS. Tam tikru mastu bet kuri visuomenė perskirsto savo uždirbtas pajamas negalinčių dirbti naudai. Ekonomikai neaugant (arba jai augant ne taip sparčiai, kaip didėja gyventojų skaičius) bet koks pagalbos atsidūrusiems skurde padidinimas reiškia dirbančiųjų pajamų sumažinimą, o ekonomikos augimo sąlygomis šito nėra. Šiuo atveju perskirstomos ne pajamos, o jų prieaugis - tai įmanoma padaryti taip, kad mažai aprūpintų šeimų pajamos išaugtų didesniu mastu, negu gaunančių dideles pajamas. Tuo užsiima vyriausybė, realizuodama atitinkamas programas. Šitaip mažinama pajamų nelygybė visuomenėje, kas savo ruožtu yra ir atitinkamo socialinės diferenciacijos mažėjimo sąlyga.
GYVENSENOS KITIMAS. Šeimų pajamų didėjimas ekonomikos augimo sąlygomis keičia jų naudojimo struktūrą. Vis daugiau pajamų šeimos ima išleisti gyvenamajam namui įrengti, kelionėms, poilsiui ir kt. Kai nuolat patenkintos gyvybinės reikmės, žmonės atskleidžia naujų savo pajamų naudojimo galimybių, kurios paprastai realizuojamos turtinant laisvalaikį aukšto lygio kultūros, meno, mokslo, sporto, informacijos paslaugomis.
Šie procesai turi ir savo "šešėlinę" pusę - visi jie remiasi itin dideliu ir tebeaugančiu daiktų ir energijos vartojimu, o tai neišvengiamai didina gyvenamosios ir gamtinės aplinkos apkrovimą, kelia teršimo, triukšmo, avarijų pavojų. Todėl tiek bendro vartojimo lygio kilimas, tiek gyvensenos kitimas reikalauja skirti vis didesnę visuomenės nacionalinių pajamų dalį neigiamoms augimo pasekmėms eliminuoti ar sušvelninti, o tai sumažina teigiamą augimo poveikį (ar net verčia apskritai suabejoti jo tikslingumu). ...

Rašto darbo duomenys
DalykasEkonomikos referatas
KategorijaEkonomika
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3
Dydis28.93 KB
AutoriusGintare
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2001 m
Klasė/kursas2
Failo pavadinimasMicrosoft Word Ekonomikos augimas (8) [speros.lt].DOC
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • 2 Klasė/kursas
  • 2001 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą