Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Tarptautinės ekonomikos teorijos

Tarptautinės ekonomikos teorijos

  
 
 
1234567891011121314151617181920
Aprašymas

Tarptautinės prekybos teorijos. Merkantilizmas. Klasikinės prekybos teorijos. Absoliutaus pranašumo teorija. Santykinio pranašumo teorija. Naujosios prekybos teorijos. Gamybos veiksnių santykio teorija. Produkto gyvavimo ciklo teorija. Šalies dydžio teorija. Šalių panašumo teorija. Masto ekonomijos teorija. Strateginės prekybos teorija. Porterio konkurencinio pranašumo teorija.

Ištrauka

Tarptautinė prekyba, kaip pagrindinė tarptautinio verslo veikla tarp valstybių, buvo naudojama per amžius, tačiau ilgą laiką nebuvo sukurta jokia tarptautinės prekybos teorija. Tik per paskutinius du šimtus metų paplito didelis ratas teorijų, kurios stengėsi paaiškinti tarptautinės prekybos esmę ir pagrįsti ją. Tai galima paaiškinti globalizacijos tendencijomis šiuolaikiniame pasaulyje. Šiuolaikinė tarptautinė prekyba – tai neatskiriama kasdienio gyvenimo dalis. Viena su kita prekiaudamos šalys gali įsigyti užsieninių prekių žemesnėmis kainomis negu gamindamos tas pačias prekes šalies viduje.
Kiekviena tarptautinės prekybos teorija skirtingai aiškina valstybės vaidmenį prekiaujant prekėmis ir paslaugomis tarptautiniu mastu. Tarptautinės prekybos teorijas galima suskirstyti į dvi grupes:
1. Teorijos nusakančios natūralią prekybos eigą, nagrinėjančios ir paaiškinančios, kokia prekybos struktūra būtų, jeigu tarp šalių būtų vykdoma laisvoji prekyba. Tokios teorijos kelia klausimus: kokios apimties, kokia produkcija ir su kuo šalis prekiaus, jeigu nebus prekybinių apribojimų.
2. Teorijos nagrinėjančios valstybės poveikį laisvajai prekybai tarp šalių, siekiant pakeisti prekybos apimtį, sudėtį ir kryptis.
Tarptautinių prekybos teorijų reikšmė:
šios teorijos padeda išaiškinti rinkoje konkurencingą produkciją;
padeda suprasti valstybės vykdomos prekybos politikos formas ir praktiškai naudojamas priemones, turinčias įtakos konkurencingumui.
Tačiau įvairūs šiuolaikinio pasaulio prekybos srautai ir juos aiškinančių teorijų gausa leidžia manyti, kad nėra vienos teorijos, kuri galėtų paaiškinti "visų produktų ir visų laikų tarptautinę prekybą".
Egzistuoja trys pagrindinės teorinės tarptautinės prekybos mokyklos. Tarptautinių santykių moksle šios trys mokyklos žinomos kaip realistinė, pliuralistinė ir struktūrinė. Tarptautinėje ekonomikoje jos vadinamos:
1. Merkantilistinė.
2. Neoklasikinė, arba liberalioji.
3. Marksistinė.
Šios trys mokyklos skiriasi tuo, kad pirmumą teikia skirtingoms vertybėms ir tuo pačiu nesutampa požiūris, kuri sistema turi būti ištaisyta pasitelkus politinę valdžią ir panaudojus jėgą – įtaką priversti, derėtis ar įtikinti.
Merkantilistai teigia, kad nesaugiame pasaulyje, saugumas yra pagrindinė vertybė. Valstybės pagrindinis tikslas yra išlikti, o jei pasaulinė rinkos ekonomika kelia grėsmę išlikimui, politika turi būti formuojama taip, kad garantuotų valstybės išlikimą. Valstybė turi būti apginta nuo užsienio agresoriaus.
Liberalai teigia, kad sukurti gerovę, efektyviai derinant gamybos veiksnius, yra pagrindinis materialistinės visuomenės tikslas. Turtas reikalingas ir valstybėms, ir firmoms, jei šios nori būti galingos ir išlikti. Turi būti kuo mažiau ribojama rinkos veikla taip užtikrinant kuo didesnį turto kūrimą mažiausiomis sąnaudomis.
Marksistai daugiausia dėmesio skiria sistemos teisingumui, tiksliau – neteisybei, prioritetinė reikšmė priskiriama neteisingoms sistemos tendencijoms ištaisyti. Moralinės paskatos visų valstybių politines valdžias įgalioja teisingai elgtis šiandien, ir taip ištaisyti neteisybes praeityje, nulemtas tiek tarptautinės politinės sistemos, tiek ir tarptautinės ekonominės sistemos veiklos. Pasak marksistų, vienos dėka atsirado kolonializmas, kita nulėmė nepakankamą vystimąsi.
1 paveikslėlyje pavaizduota pagrindinių teorijų reikšmė ir jų nagrinėjami klausimai. Šios ir kai kurios kitos teorijos bus apžvelgtos plačiau kituose skyriuose. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-01-02
DalykasEkonomikos referatas
KategorijaEkonomika
TipasReferatai
Apimtis17 puslapių 
Literatūros šaltiniai5
Dydis38.69 KB
Autoriusrobertas
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasKunčina
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasEkonomikos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Tarptautines ekonomikos teorijos [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 17 puslapių 
  • Vilniaus Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • Kunčina
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą