Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Lentvario buvusios dvaro sodybos paveldo išsaugojimo problemų sprendimas Europos Sąjungos (ES) plėtros sąlygomis

Lentvario buvusios dvaro sodybos paveldo išsaugojimo problemų sprendimas Europos Sąjungos (ES) plėtros sąlygomis

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223242526272829
Aprašymas

Įvadas. Buvusių dvarų paveldas ir jo problemos. Dvarų paveldo samprata. Dvarų paveldo išsaugojimo situacija. Kultūrinio turizmo problemos. Lentvario dvaro sodyba ir jos problemos. Lentvario dvaro sodybos istorinė ir meninė charakteristika. Lentvario dvaro sodybos problemų tyrimo analizė. Problemos sprendimas įgyvendinant Europos Sąjungos (ES) politikos nuostatas. Europos Sąjungos (ES) parama kultūros paveldui. Lietuvos bendrasis programavimo dokumentas (BPD). Lentvario dvaro sodybos galimas problemų sprendimas. Rekonstrukcijos ir plėtros projekto finansavimo modelis. Turizmo infrastruktūros sukūrimo tikslai ir uždaviniai. Pasiūlymų įgyvendinimo priemonių planas. Išvados ir apibendrinimas. Darbas iliustruotas paveikslėliais.

Ištrauka

Dvaro kultūra Lietuvai yra labai reikšminga. Bajorų skaičius Lietuvoje buvo nemažas, pvz.: Kauno bei Vilniaus gubernijos bajorų skaičiumi net pranoko visas buvusias Rusijos imperijoje. Kadangi Lietuvos bajorai nesiveržė tarnauti Rusijos caro valdžiai, tai nemažai bajorų, gavę tikrai gerą išsilavinimą, grįždavo į savo dvarelius. Tokie dvareliai tapdavo svarbiais kultūrinio gyvenimo centrais.
Dvarai – ne tik Lietuvos kraštovaizdžio puošmena, bet svarbus kultūrinio turizmo elementas. Nors tarybų valdžios metais buvo vykdoma sąmoninga dvarų griovimo ir naikinimo politika, tačiau nemažai dvarų išliko.
Lietuvai tapus Europos Sąjungos nare, jai atsivėrė naujos galimybės ir nauji iššūkiai. Šio projekto tikslas yra gauti paramą, įgyvendinant ES politikos tikslus, susijusius su buvusių dvarų paveldo išsaugojimu. Kaip pavyzdys yra aprašyta Lentvario buvusios dvaro sodybos būklė ir yra sprendžiamas jos egzistavimo likimas. Paveldo išsaugojimas – užtikrina sąlygas dvaro paveldo įvairiapusiškam integravimui į bendrą šalies ekonominę, socialinę, kultūrinę plėtrą bei kultūros paveldo vertybių išsaugojimui; įtvirtina nuostatą, kad išsaugotas dvarų paveldas padeda stiprinti tautinį tapatumą, plačiau supažindinamas pasaulis su Lietuvos kultūros istorija.
Darbo uždaviniai: veiksmingai išnaudoti šalies integracijos į ES privalumus; rasti sprendimą kaip galima būtų panaudoti ES struktūrinių fondų lėšas Lentvario dvaro sodybos išsaugojimui.


Dvaro sodyba yra dvaro valdomos teritorijos dalis, skirta gyventi, taip pat kitoms reikmėms (reprezentacinėms, ūkinėms, gamybinėms, rekreacinėms, švietimo). Ją sudaro istoriškai susiformavęs vientisas sodybinės žemės sklypas su visais jame esančiais dvaro įvairios paskirties trobesiais, statiniais, želdiniais, vandens telkiniais, susisiekimo, inžineriniais ir technologiniais įrenginiais, smulkiaisiais architektūros elementais bei dailės kūriniais, taip pat visų nurodytųjų sudėtinių dalių liekanomis ir jų vietomis, sujungtais į teritorinį, funkcinį bei architektūrinį vienetą.
Dvarų paveldo išsaugojimas – šio paveldo sisteminis mokslinis ištyrimas, nustatymas ir apskaita, teisinis reglamentavimas, saugojimas, pristatymas visuomenei, vaidmens atkūrimas. Dvarų paveldo išsaugojimo subjektai – dvarų savininkai, valdytojai, naudotojai (valstybė, savivaldybės, kiti juridiniai ir fiziniai asmenys).
Dvarų paveldo sisteminis mokslinis ištyrimas – valstybinės mokslinių istorinių, archeologinių, kraštovaizdžio ir statinių architektūros, žemėtvarkos ir žemėnaudos raidos ir kitų tyrimų sistemos principų suformulavimas ir mokslinių tyrimų darbų tąsa – jų išplėtimas.
Saugomos šios buvusių dvarų sodybų architektūros, meno bei istorijos vertybės:
• istoriškai susiformavęs ir išlikęs vientisas sodybos sklypas su visais jame esančiais įvairios paskirties elementais;
• dvaro laikotarpio arba iki 1940 metų pastatyti vertingi reprezentaciniai, gyvenamieji, rekreaciniai, ūkinės bei gamybinės paskirties pastatai ir statiniai;
• vertingi dvaro laikotarpio susisiekimo, inžineriniai, technologiniai, irigaciniai ir kiti įrenginiai bei sistemos;
• vertingi rekreacinių ir ūkinių želdynų kompleksai (parkai bei sodai);
• vertingi kraštovaizdžio bei gamtos objektai (tvenkiniai, upeliai, gamtinės ir dirbtinės reljefo formos);
• vertingos mažosios architektūros formos, monumentaliosios dailės kūriniai.
Buvusių dvarų sodybų teritorijose draudžiama:
• įrengti naujus ir naudoti senus karjerus;
• keisti hidrografinį tinklą, vertingų vandens telkinių kontūrus, vertingas reljefo formas;
• tiesti antžemines magistralines ryšių ir energijos komunikacijas;
• vykdyti be kultūros paminklų apsaugos institucijų leidimo žemės darbus, taip pat remonto, rekonstrukcijos, statybos ir griovimo darbus;
• naudoti žemės ūkio naudmenas ne pagal paskirtį, nurodytą juridiniuose žemės suteikimo ir naudojimo dokumentuose, taip pat individualiame sodybos apsaugos ir naudojimo reglamente. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasEkonomikos referatas
KategorijaEkonomika
TipasReferatai
Apimtis22 puslapiai 
Literatūros šaltiniai10
Dydis338.49 KB
AutoriusMarmaliuze
Viso autoriaus darbų6 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas5
Mokytojas/DėstytojasGurauskas
Švietimo institucijaVilniaus Gedimino Technikos Universitetas
FakultetasAplinkos inžinerijos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lentvario buvusios dvaro sodybos paveldo issaugojimo problemu sprendimas Europos Sajungos (ES) pletros salygomis [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 22 puslapiai 
  • Vilniaus Gedimino Technikos Universitetas / 5 Klasė/kursas
  • Gurauskas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą