Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Rinkos struktūros tipų palyginimas

Rinkos struktūros tipų palyginimas

  
 
 
123456789101112131415
Aprašymas

Tobula konkurencija ir monopolija. Monopolinė konkurencija. Oligopolinė rinka. Rinkos struktūros tipų palyginimas. Praktinė dalis. Darbas iliustruotas grafikais.

Ištrauka

Rinkos gyvuoja visur, kur tik žmonės sueina, norėdami pirkti ir parduoti savo prekes ir paslaugas.
Rinkos struktūra (sandara) – tai ekonomiškai svarbių rinkos požymių visuma, lemianti gamintojų elgesį; tai rinkos sutvarkymo būdas.
Analizuojant rinką reikia žinoti prekių konkurenciją, t.y. ar pardavėjų yra daug, ar mažai, išsiaiškinti firmų (įmonių) sąveiką. Rinkos struktūra remiasi gamintojų (arba pardavėjų) santykinių pajėgumu rinkoje, ji analizuoja pardavėjų skaičių, gaminio rūšį, kainos kontrolę, produkto kelio į rinką sąlygas. Galime išskirti šias pagrindines rinkos struktūras ir organizavimo formas: tobuloji konkurencija; monopolinė konkurencija; oligopolija; monopolija.

Konkurencinė rinka turi privalumų. Gamintojai stengiasi mažinti gamybos išlaidas ir šiaip didinti pelną. Kuo mažesnės gamybos išlaidos, tuo ji veiksmingesnė, tuo žemesnės kainos. Konkurencinių rinkų sąlygomis gamintojai stengiasi gaminti geresnius produktus ir prisivilioti daugiau pirkėjų.

Pagrindinis monopolizuotos rinkos bruožas yra vienos įmonės viešpatavimas joje. Jeigu įmonė gamina tam tikrą prekę, neturinčią substitutų, ji yra monopolija. Ši rinka vadinama monopoline, nes daugiau negu trečdalis pasiūlos tenka vienam gamintojui. Monopolistai turi didelę galimybę kontroliuoti kainą. Pirkėjas yra priverstas pirkti iš jo, nes nėra artimų prekės pakaitų, arba iš viso sunku išsiversti be norimos prekės. Dažniausiai pasitaikančios monopolinės rinkos ūkio šakos yra komunalinės paslaugos, pavyzdžiui, elektros energijos, dujų tiekimas, vandentiekis, šiukšlių išvežimas ir t.t.
Tobulos konkurencijos rinkoje yra daug įmonių ir nė viena jų negali pakeisti prekių vertės, bet gali realizuoti visas savo prekes. Tobuloji konkurencija bus tuomet, kai rinkoje veikia pakankamai daug gamintojų (pardavėjų) ir vartotojų. Realiai tobulos konkurencijos rinkų labai mažai, egzistuoja tik kai kuriose verslo rūšyse ar ūkio šakose. Pavyzdžiui, ūkininkų ūkiai ir žvejyba, jei vyriausybė nesikiša, nesiūlo subsidijų ir nedotuoja kainų ūkininkams ir žvejams. Tobulos konkurencijos individualios įmonės paklausos kreivė yra su rinkos kaina sutampančios horizontalios teisės formos. Tuo tarpu rinkos paklausos kreivė yra krintanti žemyn iš kairės į dešinę.
Kitaip negu tobulos konkurencijos rinkoje, monopolinėje rinkoje įmonė viešpatauja viena.
Jos paklausos kreivė yra krintanti žemyn ir prekės vertė priklauso nuo realizuojamų prekių apimties. Skirtingos rinkos struktūros, kuriose funkcionuoja įmonės, nulemia ir jų skirtingą elgseną siekiant maksimalaus skirtumo tarp pajamų ir išlaidų. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasEkonomikos referatas
KategorijaEkonomika
TipasReferatai
Apimtis13 puslapių 
Literatūros šaltiniai3
Dydis461.63 KB
Autoriusgeras dėdė
Viso autoriaus darbų90 darbų
Metai2007 m
Klasė/kursas1
Failo pavadinimasMicrosoft Word Rinkos strukturos tipu palyginimas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 13 puslapių 
  • 1 Klasė/kursas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą