Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Centrinis bankas (CB) ir pinigų pasiūla

Centrinis bankas (CB) ir pinigų pasiūla

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Įvadas. Banko atsiradimo istorija. Bankai ir jų rūšys Lietuvoje. Centrinis bankas (CB) ir jo veiklos sritys. Pinigų pasiūla. Išvados.

Ištrauka

Ekonominei sistemai tolydžiai plėtojantis, finansų mechanizmas darėsi vis sudėtingesnis, kreditiniai sandoriai nepaprastai išplito ir dabar dauguma įvairių dydžių verslo sandorių atliekama per bankus. Skirtingai nuo gamybos įmonių, bankai tiesiogiai negamina materialių vertybių, tik aprūpina ūkio ir finansų subjektus finansiniais ištekliais ir racionaliai organizuoja jų srautus. Žmonės bijodami uždirbtas pinigų sumas prarasti jau beveik prieš šimtmetį, patikėdavo kreditinėms organizacijoms. Neįvertinus jų veiklos, savo turtu buvo labai rizikuojama. Todėl jau nuo senų laikų buvo žinoma, jog bankai atlikdavo labai svarbų vaidmenį, uždavinius ir funkcijas tiek visuomenei, tiek valstybei ir ekonomikai.

Uždaviniai:
1. Apibūdinti bankų atsiradimo istoriją.
2. Atskleisti centrinio banko pagrindinį tikslą.
3. Išnagrinėti pinigų pasiūlą.

Terminas "bankas" yra kilęs iš italų kalbos žodžio "banco" – tai stalas, už kurio viduramžiais prekymečiuose sėdėdavo žmonės, versdavęsi pinigų mainymu ir panašiomis operacijomis. Bankų istorija siekia tolimą praeitį ir yra sena veiklos rūšis. Kai kurios bankinės operacijos buvo žinomos senovės civilizacijose (2000m. pr. Kr.) Graikijoje, (IV a. pr. Kr.) Senovės Romoje. Pirmosios jas teikė bažnyčios – tais laikais tai buvo saugiausia vieta brangenybėms saugoti. Žmonės pradėjo tuo metu cirkuliavusius metalinius pinigus laikyti pas auksakalius, kurie už priimtus saugoti pinigus išrašydavo kvitus. Taigi jau auksakaliai teikė paslaugas, panašiais į tas, kurias dabar teikia bankai. Gautieji kvitai buvo naudojami prekių mainuose. Laikui bėgant auksakaliai pastebėjo, kad savo poreikiams tenkinti žmonės atsiima tik dalį padėtų saugoti pinigų, o kiti lieka auksakalio saugykloje. Todėl šie pradėjo skolinti jiems patikėtus saugoti pinigus kitiems žmonėms už tam tikrą mokestį – palūkanas. Aukso kvitų naudojimas buvo patogi ir saugi atsiskaitymų priemonė. Šia prasme auksakaliai atrado pinigų "kūrimo" mechanizmą, kuriuo grindžiama ir šiuolaikinė bankų sistema.
Taip pat atsiradus mainams, pati paprasčiausia jų forma buvo tiesioginiai mainai, kuriuose pinigai nenaudojami. Mainų plitimas, o kartu su tuo ir piniginės apyvartos augimas sąlygojo tam tikrą verslą, kurio tikslas iš pradžių buvo vykdyti kai kurias techniško pobūdžio operacijas, susijusias su pinigų vartojimu. Prekybinių santykių intensyvėjimas sudaro sąlygas atsirasti pinigų mainytojams. Monetų įvairumas ir netikrų monetų gausumas iš tų asmenų, kurie versdavosi pinigų mainymu, reikalavo didelio patyrimo, todėl pinigų mainytojai viduramžiais turėjo ypatingą reikšmę. Iš tokių pinigų mainytojų XII – XIII amžiuose pirmiausia – Italijoje, kadangi prekyba buvo daugiausia italų rankose, atsirado bankininkai, kurie ne tik mainė pinigus, bet ir priiminėjo indėlius saugoti, imdavosi pinigų persiuntimo, kartu išplėsdami ir kredito operacijas – skolino pinigus kitiems mainytojams. Įvairiais laikais ir įvairiuose valstybėse vystantis bankams, keitėsi jų sistemos, funkcijos. Besikeičiant evoliucijos etapams ir bruožams, keitėsi bankų sistemos. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasEkonomikos referatas
KategorijaEkonomika
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai5
Dydis19.68 KB
Autoriusmazytuke
Viso autoriaus darbų12 darbų
Metai2007 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasV. Zūbaitė
Švietimo institucijaKauno kolegija
FakultetasTauragės skyrius
Failo pavadinimasMicrosoft Word Centrinis bankas (CB) ir pinigu pasiula [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Kauno kolegija / 2 Klasė/kursas
  • V. Zūbaitė
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą