Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Namų ūkių vartojimo ir taupymo Lietuvoje kitimo analizė

Namų ūkių vartojimo ir taupymo Lietuvoje kitimo analizė

  
 
 
123456789101112131415161718
Aprašymas

Įvadas. Namų ūkių biudžetų tyrimas. Namų ūkių vartojimo teoriniai aspektai. Namų ūkių vartojimo išlaidų kitimas 1990–2006 metais. 2007 metų namų ūkių vartojimo išlaidų kitimas. Namų ūkių vartojimo išlaidų 2003-2006 metų kitimo analizė. Namų ūkių vartojimo išlaidų pasiskirstymo pagal gyvenamąją vietą 2003-2006 metų komentaras.

Ištrauka

Namų ūkis – tai vienas asmuo ar asmenų grupė, kuri gyvena viename bute (name), turi bendrą biudžetą ar bendras vartojimo išlaidas.
Namų ūkio finansai – ekonominiai piniginiai santykiai, atsirandantys namų ūkio narių veiklos procese sudarant, paskirstant ir naudojant pinigų fondus, siekiant patenkinti gyvenimo poreikius.
Namų ūkio finansai, vystantis rinkos santykiams ir didėjant pinigų srautams, išskiriami į savarankišką decentralizuotų finansų posistemės dalį. Tai nulemia vis didėjantis gyventojų ekonominis ir socialinis vaidmuo dabartinėje visuomenėje.
Namų ūkio nariai, gamindami įvairias prekes ir teikdami paslaugas, rinkoje dalyvauja kaip pardavėjai. Tuo pačiu metu jie yra vartotojai. Taigi namų ūkis tampa svarbiu ekonominių santykių subjektu, pirminiu socialinės ir ekonominės visuomenės struktūros elementu. Jis dalyvauja visuose makroekonominio reguliavimo procesuose. Nuo jų ekonominės veiklos rezultatų priklauso ne tik namų ūkio, bet ir šalies gyventojų gerovė. Namų ūkio nariai dalyvauja pirminiame paskirstyme, nes atlikdami darbą jie gauna darbo užmokestį iš įmonių arba pajamas iš individualios veiklos. Mokėdami valstybei mokesčius jie įgyja teisę į įvairius transferinius mokėjimus iš valstybės, savivaldybių biudžetų ar nebiudžetinių fondų: pensijas, pašalpas, kompensacijas. Tokiu būdu namų ūkis dalyvauja antriniame BVP ir nacionalinių pajamų paskirstyme, įgydamas teisę į antrines pajamas.
Taigi svarbu nuolat stebėti ir tirti namų ūkių vartojimo bei taupymo sudėtį, jų lygį, mat taip yra paprasčiausia nustatyti bendrą pragyvenimo lygį.
Kursiniame darbe taip pat stengiamasi atskleisti namų ūkių vartojimo ir taupymo sudėtį skirtinguose socialiniuose sluoksniuose, kaimo bei miesto vietovėse, pateikiami naujausi statistiniai duomenys ir prognozės.
Kad būtų lengviau suvokti statistinius duomenis, kursinio darbo pradžioje pateikiami namų ūkių vartojimo ir taupymo teoriniai aspektai bei tyrimų aprašymai.
Svarbu pastebėti tai, kad namų ūkių vartojimo bei taupymo kitimas priklauso nuo daugelio veiksnių (dirbančiųjų ir išlaikytinių skaičiaus namų ūkyje, namų ūkio pajamų šaltinių, vaikų skaičiaus namų ūkyje ir kt.), bet daug įtakos daro ir kainų kitimas. Jeigu kainos kyla, namų ūkiai priversti didinti realias santaupas, kad padengtų turto nuostolius, atsiradusius dėl kainų kilimo, t.y. namų ūkiai mažina vartojimo reikmenų paklausą (sandorių kiekį). Kainoms mažėjant, namų ūkių elgsena yra atvirkštinė.
Kainų kitimas keičia pajamų pasiskirstymą. Kainoms kylant, mažėja realus darbo užmokestis. Turto ir verslo pajamos didėja. Jeigu darbo užmokestį gaunantys namų ūkiai turi didesnį polinkį vartoti negu verslininkų šeimos, tai galima kalbėti apie vartojimo sumažėjimą dėl kainų kilimo.
Panaši situacija yra tada, kai minimalios palūkanos nedidėja proporcingai kainų kilimui. Indėlininkai praranda dalį pajamų, o skolininkai dėl kainų kilimo gauna naudos. Namų ūkiai, kurie skolinasi, šį pelną gali panaudoti investicijoms. Tokiu būdu gali būti kompensuotas neigiamas kainų kilimo poveikis vartotojui. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasEkonomikos referatas
KategorijaEkonomika
TipasReferatai
Apimtis15 puslapių 
Literatūros šaltiniai3
Dydis45.16 KB
AutoriusEglė
Viso autoriaus darbų8 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasJ. Čiburienė
Švietimo institucijaKauno technologijos universiteto gimnazija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Namu ukiu vartojimo ir taupymo Lietuvoje kitimo analize [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 15 puslapių 
  • Kauno technologijos universiteto gimnazija / 2 Klasė/kursas
  • J. Čiburienė
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą