Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Įmonės restruktūrizavimas

Įmonės restruktūrizavimas

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Įmonės restruktūrizavimas. Įmonės restruktūrizavimo etapai. Įmonės restruktūrizavimo inicijavimas. Restruktūrizavimo bylos iškėlimas teisme. Įmonės restruktūrizavimo plano rengimas. Įmonės restruktūrizavimo plano įgyvendinimas. Restruktūrizavimo bylos nutraukimas. Restruktūrizavimo planas. Įmonės įsipareigojimų vykdymas ir valdymas restruktūrizavimo metu. Administratorius. Restruktūrizavimo proceso pabaiga.

Ištrauka

Priimtas įmonių restruktūrizavimo įstatymas sukėlė tam tikras diskusijas, ilgai niekas nesiryžo jo komentuoti, nes kai kurios įstatymo nuostatos gali būti suprantamos nevienareikšmiškai – dėl neapibrėžtų sąvokų, nevienprasmiškų formuluočių vartojimo ir pan.
Visų pirma pati restruktūrizavimo sąvoka ne visuomet vartojama tinkamai. Tai lemia tiek istorinė šios sąvokos raida, tiek jos atitikmuo užsienio kalbose. Daugumai atrodo, kad reorgonizuoti ar restruktūrizuoti reiškia tą patį, tačiau tai iš esmės skirtingi dalykai. Šiek tiek klaidina ir tai, kad įmonės restruktūrizavimas savo esme, turiniu, turtinių santykių pasikeitimais atskirais atvejais yra panašus į įmonių reorganizavimą.
Įmonės restruktūrizavimo procesas – tai ūkinės veiklos rūšies pakeitimo, gamybos modernizavimo, darbo organizavimo tobulinimo, įmonės turto ar jo dalies pardavimo, kitų įmonių turto priėmimo jas jungiant ar skaidant, techninių, ekonominių bei organizacinių priemonių, skirtų įmonės mokumui atkurti, įgyvendinimas, įmonės įsipareigojimų kreditoriams dydžio bei vykdymo terminų pakeitimas.
Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 2.95 straipsnyje įmonės reorganizavimas apibrėžiamas kaip juridinio asmens pabaiga be likvidavimo procedūros. Juridiniai asmenys gali būti reorganizuojami jungimo ar skaidymo būdu. Akcinių bendrovių reorganizavimą reglamentuoja ir Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių įstatymas.
Dar viena gimininga ir dėl savo turinio painiojama su restruktūrizavimu sąvoka – "įmonės pertvarkymas", reglamentuojamas Civilinio kodekso 2.104 straipsnyje. Pertvarkymas – tai juridinio asmens teisinės formos pakeitimas, kai naujos teisinės formos juridinis asmuo perima visas pertvarkyto juridinio asmens teises ir pareigas. Pavyzdžiui, akcinė bendrovė pertvarkoma į uždarąją akcinę bendrovę, individuali įmonė – į uždarąją akcinę bendrovę ir pan.
Reorganizuojant ar pertvarkant įmonę, tai, ar ji turi finansinių sunkumų, ar ne, visai neturi reikšmės, o siekiant restruktūrizuoti įmonę – tai esminė sąlyga. Pačiame Įmonių restruktūrizavimoįstatyme nustatytas įmonių restruktūrizavimo tikslas – sudaryti sąlygas įmonėms turinčioms laikinų finansinių sunkumų ir nenutraukusioms ūkinės-komercinės veiklos, išsaugoti ir plėtoti šią veiklą, atkurti mokumą ir išvengti bankroto. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad įmonė, nevykdanti ūkinės komercinės veiklos, negali pasinaudoti įstatymo suteikiamomis galimybėmis.
Didžiosios Britanijos, JAV, Suomijos, Švedijos ir kitų šalių patirtis rodo, kad įmonių bankroto bei su juo susijusių nepageidaujamų socialinių ir ekonominių padarinių galima išvengti laiku vykdant įmonių restruktūrizavimą. Daugelį su laikinais finansiniais sunkumais susidurusių įmonių galima visiškai ar bent iš dalies išsaugoti. Įmonių išsaugojimas reiškia, kad neprarandamos darbo vietos, išsaugomi mokesčių mokėtojai, akcininkai gali atkurti beverčių ar nuvertėjusių akcijų vertę, valstybė išvengia socialinių draudimo išmokų bedarbių pašalpoms mokėti ir pan.
Nors restruktūrizavimo procesas suteikia daug galimybių, o Įmonių restruktūrizavimo įstatymas jau taikomas beveik du metus, šiuo metu restruktūrizuojamos ar jau restrktūrizuotos tik keletas įmonių. Dauguma įmonių, turinčių finansinių sunkumų, arba prisimindamos visus viešai skelbiamus nesklandumus dėl sanavimo procedūrų, vis dar įtariai žvelgia ir į restruktūrizavimą. Gal iš dalies baimę kelia ir tai, kad Įmonių restruktūrizavimo ir Įmonių bankroto įstatymai buvo ne tik kartu priimti, bet dažnai kartu ir lyginami, komentuojami, o kartu sąmoningai ar nesąmoningai – siejami. Taigi kokius etapus turėtų praeiti įmonė, kurią nuspresta reorganizuoti? Kokį vaidmenį visame procese turėtų atlikti restruktūrizuojamo juridinio asmens dalyviai, valdymo organai, kreditoriai ir restruktūrizuojamos įmonės administratorius?
Visą restruktūrizavimo procesą galima būtų suskaidyti į tam tikrus etapus. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasEkonomikos referatas
KategorijaEkonomika
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai0
Dydis15.67 KB
AutoriusVaidas
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2003 m
Klasė/kursas4
Mokytojas/Dėstytojasdoc. J. Stravinskienė
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
FakultetasEkonomikos ir vadybos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Imones restrukturizavimas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 4 Klasė/kursas
  • doc. J. Stravinskienė
  • 2003 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą