Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Valstybės vaidmuo ekonomikoje

Valstybės vaidmuo ekonomikoje

  
 
 
12345678910111213141516
Aprašymas

Įvadas. Darbo tikslas – išsiaiškinti valstybės vaidmenį šiuolaikinėje rinkos ekonomikoje. Valstybės vaidmuo XX amžiuje. Valstybės funkcijos. Kodėl valstybė kišasi į ekonomiką? Skatina konkurenciją rinkose. Ekonomikos stabilumo užtikrinimas. Gina vartotojų teises. Ekonominio saugumo garantijos. Valstybė kaip ekonomikos sistemos dalyvis. Vyriausybės sprendimai prieš rinkos sprendimus. Apibendrinimas. Priedai (4 psl.)

Ištrauka

Šiuolaikinė rinkos ekonomika pasaulio ekonomikos koordinatėse yra aukšto organizacijos lygio, inovacijų ir aukštų technologijų verslo ekonomika, kuri grindžiama rinkos laisvės, konkurencijos ir demokratijos principais. Šiuolaikinėje ekonomikos sistemoje valstybė atlieka svarbų vaidmenį.
Kas yra valstybė – valstybė, tai tam tikroje konkrečioje teritorijoje gyvuojanti politinė organizacija, turinti nuolatinę valdžią, gyventojus ir suverenitetą.
Rinkos reformų specifika Lietuvoje sąlygojo labai prieštaringą valstybės dalyvavimo ekonomikoje suvokimą ir vertinimą. Vieni mano, kad valstybė turi kuo mažiau kištis į rinką, į ekonominį gyvenimą ir valstybės sektorius turi būti menkas, nes ji yra nuveikusi daugiau negu derėtų, tuo tarpu kiti mano, kad valstybė galėtų padaryti gerokai daugiau padėdama savo gyventojams gyventi geriau, jų nuomone valstybės vaidmuo išlieka gana žymus ir civilizuotas, aukštos plėtros rinkos šalyse.
Mūsų darbo tikslas – išsiaiškinti valstybės vaidmenį šiuolaikinėje rinkos ekonomikoje. Ar valstybės dalyvavimas ekonomikoje turi būti apribotas tik įstatymų ir teisės aktų rengimu? Ar ji turi prisidėti ir vykdant fiskalinę biudžeto, mokesčių ir išlaidų politiką?

XX a. antroje pusėje, žlugus totalitarinio socializmo sistemai buvo mestasi į radikalųjį liberalizmą, kai valstybės vaidmuo buvo visiškai sumenkintas, ir faktiškai valstybė buvo išstumta iš rinkos ekonomikos. Esant dar nebrandžiam privačiam verslui, silpnam finansiniam kapitalui, valstybės vietą ekonomikoje užėmė ekonomiškai įtakingos grupuotės, o neretai ir nusikalstamos struktūros.
Tačiau valstybės vaidmuo kinta, Pasaulio banko 1997 m. atskaitoje apie valstybės vaidmenį "Valstybė besikeičiančiame pasaulyje" Pasaulio banko prezidentas Džeimsas Volfensonas teigia, kad "ekonomikos plėtra, kuri buvo grindžiama vien valstybiniu reguliavimu, žinoma, patyrė nesėkmę, tačiau analogiškas rezultatas laukia ekonomikos plėtros be valstybės. Istorija rodo, kad gera vyriausybė – tai ne prabanga, o būtina sąlyga. Be efektyvaus valstybės dalyvavimo ekonomikoje nėra įmanoma subalansuota tolygi socialinė ir ekonominė plėtra".
Pasaulio banko analitikai teikia išskirtinį dėmesį dviems principiniams dalykams:
Valstybės funkcijos turi būti adekvačios jos potencialui – t.y. poreikiai turi sutapti su galimybėmis (su ištekliais). Tas ypač pasakytina apie valstybės išlaidas. Apskritai, šiuolaikinės rinkos šalyse valstybės išlaidos, skirtos valstybės reikmėms, t.y. biudžeto išlaidos sudaro apie 50 BVP, o besiplėtojančiose šalyse – apie 25. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasEkonomikos referatas
KategorijaEkonomika
TipasReferatai
Apimtis13 puslapių 
Literatūros šaltiniai8
Dydis88.7 KB
AutoriusEvelina
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasJ. Mačerinskas
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasEkonomikos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Valstybes vaidmuo ekonomikoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 13 puslapių 
  • Vilniaus Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • J. Mačerinskas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą