Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Perteklius

Perteklius

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Vartotojo perteklius. Noras mokėti. Paklausos kreivės naudojimas, matuojant vartotojo perteklių. Kaip žemesnė kaina didina vartotojo perteklių. Ką matuoja vartotojo perteklius. Gamintojo perteklius. Kaina ir noras parduoti. Pasiūlos kreivės naudojimas, matuojant gamintojo perteklių. Kaip aukštesnė kaina padidina gamintojo perteklių. Bendrasis perteklius. Vartotojų ir gamintojų perteklių kaita, kai vyriausybė kontroliuoja kainas. Dviejų literatūros šaltinių – naudojant užsienio kalbos literatūrą ir lietuvių kalbos literatūrą – palyginimas.

Ištrauka

Įsivaizduokite, kad jums priklauso naujas Elvio Preslio pirmojo albumo įrašas. Kadangi nesate Elvio Preslo gerbėjas, nusprendžiate parduoti įrašą. Vienas būdas kaip tai padaryti – paskelbti aukcioną.
Pirkėjas Noras sumokėti
Jonas 100 Lt
Andrius 80 Lt
Petras 70 Lt
Tomas 50 Lt
Keturi Elvio gerbėjai pareiškia norą dalyvauti rengiamame aukcione: Jonas, Andrius, Petras ir Tomas. Kiekvienas jų norėtų turėti albumą, bet yra nustatyta riba kainai, kurią kiekvienas jų nori sumokėti už albumą. Lentelėje pateiktos maksimalios kainos, kurias sumokėtų kiekvienas iš keturių įmanomų pirkėjų. Kiekvienas pirkėjo maksimumas vadinamas jo pasiryžimu sumokėti, ir jis matuoja, kaip tas pirkėjas įvertina produktą. Kiekvienas pirkėjas:
• siekia nupirkti albumą mažesne kainą nei jis buvo pasiryžęs sumokėti;
• atsisako pirkti albumą didesne kaina, nei jis buvo pasiryžęs sumokėti;
• nėra suinteresuotas pirkti albuma už kainą, kurią buvo pasiryžęs sumokėti.
Kad parduotumėt albumą, pradedate siūlyti žemiausią kainą, tarkim 10 Lt. Žinote, kad visi keturi pirkėjai pasiryžę mokėti daug daugiau, taigi kaina greitai pakyla. Kainos siūlymas yra stabdomas, kai Jonas pasiūlo 80 Lt (ar šiek tiek daugiau). Šiuo momentu, Andrius, Petras ir Tomas iškrenta iš kainų siūlymo, todėl, kad jie nėra pasiryžę mokėti daugiau už 80 Lt. Jonas sumoka jums 80 Lt ir įsigija albumą. Pastebėkime, kad albumas atiteko pirkėjui, kuris pasiūlė aukščiausią kainą.
Kokią naudą Jonas gauna nusipirkęs albumą? Tam tikra prasme, Jonas sudarė gerą sandėrį: jis buvo pasiryžęs sumokėti 100 Lt už albumą, bet sumokėjo tik 80 Lt. Tada yra sakoma, kad Jonas gavo vartotojo perteklių lygų 20 Lt. Remiantis šiuo pavyzdžiu galima suformuluoti vartotojo pertekliaus sąvoką. Taigi, vartotojo perteklius tai yra sumos, kurią pirkėjas yra pasiryžęs sumokėti ir sumos, kurią jis turi mokėti skirtumas.
Vartotojo perteklius matuoja pirkėjų, dalyvaujančių rinkoje, pelną. Šiame pavydzyje, Jonas, dalyvavęs aukcione, gauna 20 Lt pelną, todėl, kad už albumą sumoka tik 80 Lt, kurį pats buvo įvertinęs 100 Lt. Andrius, Petras ir Tomas negauna vartotojo pertekliaus, todėl, kad jie pinigų nemokėjo ir liko be albumo.
Apsvarstykime dar vieną, bet kiek kitokį, pavyzdį. Tarkim, šiuo atveju, turite parduoti du vienodus Elvio Preslio albumus. Vėl gi, surengiate aukcioną su tais pačiais keturiais pirkėjais. Kad būtų paprasčiau, laikysime, kad abu albumai turi būti parduoti vienoda kaina ir tai, kad nėra tokių pirkėjų, kurie būtų suinteresuoti pirkti daugiau nei vieną abumą. Taigi, kaina kyla tol, kol lieka tik du pirkėjai.
Šiuo atveju, kainos siūlymas stabdomas, kai Jonas ir Andrius pasiūlo 70 Lt (ar šiek tiek didesnę) kainą. Esant šiai kainai, Jonas ir Andrius yra laimingi įsigyje albumą, kol Petras ir Tomas, nėra pasiryžę siūlyti aukštesnės kainos. Ir Jonas, ir Andrius gauna vartotojo perteklių lygų jų kainos, kurią jie pasiryžę sumokėti ir kainos, urią jie turi sumokėti, skirtumui. Jono vartotojo perteklius yra lygus 30 Lt, o Andriaus – 10 Lt. Jono vartotojo perteklius dabar aukštesnis, nei pirmąjame pavyzdyje, nes jis gauna tą patį albumą, bet moka mažesnę kainą. Bendras vartotojo perteklius rinkoje yra 40 Lt. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2009-04-28
DalykasEkonomikos referatas
KategorijaEkonomika
TipasReferatai
Apimtis12 puslapių 
Literatūros šaltiniai4
Dydis56.55 KB
AutoriusEGLE
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasVaznonis
Švietimo institucijaAleksandro Stulginskio universitetas
FakultetasEkonomikos ir vadybos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Perteklius [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 12 puslapių 
  • Aleksandro Stulginskio universitetas / 2 Klasė/kursas
  • Vaznonis
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą