Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Monopolijos esmė ir monopolinės įmonės. Monopolijos reguliavimo apžvalga

Monopolijos esmė ir monopolinės įmonės. Monopolijos reguliavimo apžvalga

  
 
 
1234567891011121314151617
Aprašymas

Ekonomikos teorijos pagrindų referatas. Įvadas. Monopolija. Monopolijos esmė. Įėjimas į monopoliją kliūtys. Monopolijų rūšys. Monopolijos kainodara. Kaina monopolinėje rinkoje. Maksimalios kainos nustatymas. Monopolijos pelno maksimizavimas. Monopolijos reguliavimas. Antimonopolinis reguliavimas. Monopoliją reguliuojanti teisinė aplinka. Mokesčių poveikis monopolistui. Diskriminacija kainoms. Monopolijos Lietuvoje. Trumai apie AB "Lietuvos energija". Elektros energetikos sektoriaus struktūra. Kainos, kurią moką vartotojai, sudėtis. Elektros energijos veiklos reguliavimas Lietuvoje. Išvados.

Ištrauka

Daugelis ekonomikos teorijų išskiria ir pabrėžia monopolijos atvejį. Išskirtinumas kyla iš to, kad monopolijos galią turintis ūkio subjektas yra kur kas pranašesnis už kitus neturinčius šios galios. Būti monopoline įmone yra ne tik tam tikra privilegija ar nauda, bet ir nemaža atsakomybė, nes monopolistas yra vienas toje rinkoje ir nuo jo gana daug kas priklauso, ypatingai tada, kai monopolistas priklauso kokiam svarbiam ūkio sektoriui, pavyzdžiui energetika. Nevisada pats monopolistas supranta ar tiesiog nenori suprasti to, todėl labai dažnai monopolijos yra atitinkamai reguliuojamos, kontroliuojamos ar dar kitaip prižiūrimos. Kontrole dažniausiai užsiima valstybė. Darbas susideda iš dviejų dalių: teorinės ir praktinės. Įžvelgiant monopolinės rinkos svarbą nacionaliniam ūkiui teorinėje darbo dalyje bus glaustai aptariama: pati monopolijos esmė, jų rūšys ir įėjimo į monopolinę rinką kliūtys. Beto bus apžvelgiama ir monopolinės kainodaros, bei reguliavimo ypatumai. Praktineje šio darbo dalyje bus pateiktas monopolijos pavyzdys – AB "Lietuvos energija". Pastarasis monopolijos atvejis bus detaliai pristatytas ir paanalizuotas šio monopolisto reguliavimas, kontrolė, bei priežiūra.

Monopolinės rinkos struktūrą lemia konkurencija, nors monopolija yra visiška priešingybė tobulai konkurencijai. Vykstant konkurencijai, prekių gamintojai diferencijuojasi: vieni iš jų nusigyvena, kiti turtėja. Šakoje lieka nedaug įmonių, kurios žino viena kitos finansines ar gamybines galimybes. Konkurencija tampa nenaudinga. Geriau tarpusavyje susitarti ir veikti iš vien, siekiant gauti kuo didesni pelną. Taigi vykstant kapitalo konkurencijai ir centralizacijai susiformuoja monopolinė rinkos struktūra.
Vienas ekonomikos teoretikų išskiria keturias priežastis rinkos struktūrai susidaryti:
1) Monopolija atsiranda kontroliuojant tam tikrus išteklius.
2) Įteisinta (legalizuota) monopolija. Ji atsiranda tada, kai kuriai nors įmonei suteikiama išimtinė teisė gaminti ar pardavinėti tam tikrą produktą ar teikti kokią nors paslaugą.
3) Monopolija atsiranda susijungus keletui gamintojų. Jei įstatymai nedraudžia, tai keletas gamintojų gali susijungti į vieną firmą ir , tokiu būdu, pakelti kainą bei padidinti gaunamą pelną.
4) Natūrali monopolija. Tokia monopolija atsiranda tada, kai masto ekonomija yra pagrindinis veiksnys įgalinantis visą tam tikros ūkio šakos produkciją gaminti mažiausiais kaštais vienoje firmoje, o ne dviejuose ar daugiau.

Taigi monopolija gamybos ir paslaugų srityse yra tai, kad nedaugelis stambių firmų ar susivienijimų sutelkia savo rankose didelę vieno ar kito produkto gamybos ar realizavimo dalį ir dėl to gali viešpatauti rinkoje, bei gauti monopolinį pelną. [1] ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2009-05-15
DalykasEkonomikos referatas
KategorijaEkonomika
TipasReferatai
Apimtis14 puslapių 
Literatūros šaltiniai7 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis121.93 KB
AutoriusMindaugas
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2008 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasVaznonis
Švietimo institucijaAleksandro Stulginskio universitetas
FakultetasEkonomikos ir vadybos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Monopolijos esme ir monopolines imones. Monopolijos reguliavimo apzvalga [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 14 puslapių 
  • Aleksandro Stulginskio universitetas / 3 Klasė/kursas
  • Vaznonis
  • 2008 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą