Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Ekonomikos teorijos objektas. Pagrindinės ekonominės kategorijos. Rinka ir jos funkcijos

Ekonomikos teorijos objektas. Pagrindinės ekonominės kategorijos. Rinka ir jos funkcijos

  
 
 
123456789101112131415161718
Aprašymas

Įvadas. Ekonomikos teorijos objektas. Pagrindinės ekonominės kategorijos. Rinka. Rinkos funkcijos. Rinkų formos. Ekonominės veiklos apytaka. Paklausa ir pasiūla. Valstybė ir rinkos ekonomika. Rinkos ribotumas. Monopolija. Išorės efektai. Lietuvos statistiniai duomenys. Išvados.

Ištrauka

Yra daug įvairių ekonomikos teorijos apibrežimų:
• Ekonomikos mokslas yra veiklos, susijusios us mainais ie piniginiais sandėriais tarp žmonių, rūšis;
• Ekonomikos teorija yra mokslas apie tai, kaip žmonės naudoja retus arba ribotus gamybos išteklius (žemę, darbą, gamybinės paskirties prekes) įvairioms prekėms gaminti ir skirstytiti jas tarp žmonių, kad jie jas gaklėtų naudoti;
• Ekonomikos teorija yra mokslas apie kasdieninę žmonių gyvenimišką veiklą, apie tai kaip gauti priemonių savo gyvenimui užtikrinti ir kaip tas priemones panaudomti;
• Ekonomikos teprija yra mokslas pei tai kaip žmonija susitvarko su savo uždaviniais vartojimo ir gamybos srityje;
• Ekonomikos teorija yra mokslas apie turtą.

Šiuolaikinėje visuomenėje rinka yra svarbiausaias visos ekonominės veiklos organizavimo būdas.
Rinka - tai erdvė, kurioje vyksta prekių ir paslaugų mainai, prekybiniai ryšiai, tarp pardavėjų ir pirkėjų, o pastarųjų sprendimai formuoja pasiūlą ir paklausą bei jų tarpusavio priklausomybę.
Šiandien rinka - ištisas kompleksas specializuotų rinkų - nuo fondų biržos iki apmokėjimo kirpėjui - apima visus veiksmus, atliekamus keičiant prekes ar paslaugas ir pinigus.
Rinka, būdama tarp verslo įmonių, gaminančių įvairias prekes ar teikiančių paslaugas, ir vartotojų, užtikrina pagrindinį ekonomikos klausimų:ką gaminti,kaip gaminti ir kam gaminti - sprendimą.Taip pat padeda tenkinti žmonių poreikius.
Terminas "rinka" pirmiausiai reiškė vietą, kurioje prekės būdavo perkamos ir parduodamos. Tačiau rinka yra suprantama ne kaip turgavietė, o kaip sudėtingas ekonomionis reiškinys, kuris apima visus ekonominius ryšius tarp pirkėjų ir pardavėjų bei įvairias organizacijas, kurios padeda prekės pirkėjui ir pardavėjui susisiekti vienam su kitu. Rinka - tai sudėtingas mechanizmas, koordinuojantis ekonomikos subjektų veiklą.


Žinomas teoretikas P. Samuelsonas pažymi, kad ekonomikos teorija yra mokslas apie tai kokius išteklius žmonės ir visuomenė ilgainiui įgyja prekėms gaminti ir paskirstyti tarp įvairių visuomenės grupių, kad būtų galima jas vartoti dabar ir ateityje.
Be asmeninio ir šeimyninio pobūdžio problemų, ekonomikos teorija pirmiausiai nagrinėja visuomenines, o kartu ir politines problemas, kurios yra svarbios kiekvienam žmogui. Šioms problemoms taip pat priklauso ir prekybinės bei pramoninės veiklos problemos. Ekonomikos teorija turi atsakyti įvisus iškilusius klausimus. Taigi ūkinėje veikloje naudojami ištekliai, kad galima būtų tenkinti žmonių poreikius. Poreikiai, tai žmonių biologinės ir socialinės prigimties sąlygotos reikmės, vartojant darbu sukurtus daiktus ir paslaugas. Jų ypatybė ta, kad užtikrinant pastovu vienos poreikių dalies patenkinimą, atsiranda vis naujų poreikių, todėl yra noras gerinti gyvenimą, tenkinti vis daugiau ir daugiau poreikių, o norint tai įgyvendinti, reikia nuolat didinti produktų, o vėliau – prekių gamybos ir paslaugų teikimą. Taigi, kad vis geriau ir geriau gyventų, žmonija turi vis daugiau gaminti ir tik tada daugiau vartoti.
Ištekliai – yra vista tai, kas naudojama žmonių poreikiams tenkinti. Jų pagrindą sudaro gamtos ištekliai. Skiriami realūs (naudojami ūkinėje žmonių veikloje) ir potencialūs (dar neįvaldyti) gamtos ištekliai.
Gamtos ištekliai yra neišsenkami ir išsenkami. Neišsenkamų išteklių yra nedaug. Oras ir vanduo priskiriami prie jų, tačiau matome kad ir jei riboti. Išsenkamus išteklius galima suskirstyti į atkuriamus ir neatkuriamus. Gyvūnija, augmenija ir dirvožemis – atkuriami ištekliai, bet jų atkūrimo sąnaudos vis didėja, sąlygos blogėja. Gyvenamojo erdvė, naudingos iškasenos – neatkuriami ištekliai. Atsiranda jų panaudojimo problemos. Dauguma išteklių yra riboti, jie vadinami ekonominiais ištekliais arba gamybos veiksniais. Skiriami trys klasikiniai išteklių tipai:
Žemė ekonomikos teorijoje - visi gamtos teikiami ištekliai, pati žemė, miškai, vandenys, iškasenos ir pan. Visi jie riboti, dauguma jų neatkuriami. Tačiau jų ribotumo išraiška keičiasi, kintant gamtos turtų naudojimo technologijai. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2009-11-30
DalykasEkonomikos referatas
KategorijaEkonomika
TipasReferatai
Apimtis15 puslapių 
Literatūros šaltiniai4
Dydis105.21 KB
AutoriusJustina
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2009 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasBlažienė
Švietimo institucijaVilniaus Gedimino Technikos Universitetas
FakultetasAplinkos inžinerijos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Ekonomikos teorijos objektas. Pagrindines ekonomines kategorijos. Rinka ir jos funkcijos [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 15 puslapių 
  • Vilniaus Gedimino Technikos Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • Blažienė
  • 2009 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą