Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Emigracijos samprata ir poveikis šalies vidaus ekonomikai

Emigracijos samprata ir poveikis šalies vidaus ekonomikai

  
 
 
12345678910111213141516171819202122
Aprašymas

Įvadas. Darbo tikslas – išanalizuoti emigracijos sampratą bei poveikį šalies vidaus ekonomikai. Emigracijos samprata. Emigrantai. Ekonominis ir socialinis poveikis emigracijai. Emigracijos priežastys ir problemos. Emigracija kaip iššūkis lietuvai. Lietuvos emigracijos mastai. Darbo emigracijos poveikis visuomėnei. Vyriausybės politika gyventojų emigracijai mažinti. Išvados.

Ištrauka

Pastaruoju metu visuomenėje emigracija dažnai laikoma didžiausia nekarine grėsme Lietuvai - jos demografinei plėtrai, ūkio augimui ir kultūrinio savitumo išsaugojimui. Emigracija suvokiama kaip ekonominė migracija, dėmesio neskiriama protų ir specialistų nutekėjimui, bene opiausiai Lietuvai kylančių emigracijos problemų. Tad šiuo atžvilgiu dabartinė Lietuvos valdžia gerokai atsilieka netgi nuo prieškarinės, turėjusios aiškią strategiją ir vykdžiusios nuoseklią šviečiamąją bei nuomonės formuojamąją politiką emigracijos procesams pakreipti.
Dabartinės sąlygos ir šiuolaikinių visuomenės mokslų metodai įgalina žymiai tiksliau modeliuoti, aprašyti ir prognozuoti emigracijos procesus bei jų pasekmes Lietuvai. Dabarties valstybės rankose taip pat yra ir daugiau instrumentų, leidžiančių emigracijos procesus įtakoti bei panaudoti valstybės labui. Tačiau tam reikalingas ne tik kompleksinis probleminio reiškinio matymas, bet ir politinė valia spręsti iškylančius uždavinus ir problemas.
Nagrinėjant šią emigracijos temą rėmėmės šių autorių nuomonėmis, bei jų atliktais tyrimais, pavyzdžiui, kaip A. Blebienė (2006), A. Čiužas (2007), O. G. Rakauskienė (2006), A. Sipavičienė (2006) ir kt.

Darbo objektas – emigracija

Darbo tikslas – išanalizuoti emigracijos sampratą bei poveikį šalies vidaus ekonomikai.

Darbo uždaviniai:

1. Apibrėžti emigracijos sampratą.
2. Pateikti emigrantų išvykimo padarinius.
3. Atskleisti socialinį ir ekonominį poveikį emigracijai.
4. Išanalizuoti emigracijos priežastis, bei problemas.
5. Pateikti Lietuvos emigrantų suskirstymą pagal santykį su tėvyne.
6. Pateikti Lietuvos emigracijos mastus.
7. Atskleisti darbo emigracijos poveikį visuomėnei.
8. Pateikti Vyriausybės pastangas sumažinti emigracijos mastus.

Darbo metodai:
• Mokslinės literatūros analizė;
• Dokumentų analizė.


Pasak A. Čiužo emigracija – žmonių persikėlimas iš tėvynės į kitas valstybes. O emigrantas – tai išeivis, asmuo, persikėlęs gyventi į kitą šalį Emigracija gali būti ekonominė, politinė, religinė, nuolatinė arba laikina (sezoninė), priverstinė arba savanoriška emigracija. Emigracija turi didelę įtaką ne tik atskirų miestų, rajonų, bet ir valstybių ir net ištisų kontinentų gyventojų struktūrai, jų nacionalinei, rasinei, religinei sudėčiai. Emigracija turi didelę įtaką ne tik atskirų miestų, rajonų, bet ir valstybių ir net ištisų kontinentų apgyvendinimą. Dėl emigracijos keičiasi gyventojų amžiaus struktūra, vyrų ir moterų skaičiaus santykis, miesto ir kaimo gyventojų skaičius, šalies ekonominės plėtros tempai (Čiužas, 2007, 244 p.).
Gyventojų emigracija rimta Lietuvos problema ar net grėsme šalies saugumui laikoma pirmiausia dėl išskirtinai didelių jos mastų. Nors tikslios statistikos apie išvykusių skaičių nėra, Lietuvos statistikos departamento duomenimis, per 16 nepriklausomybės metų iš Lietuvos emigravo daugiau kaip 334 tūkstančių gyventojų. Vien 2001-2005 m. oficialiai iš Lietuvos išvyko daugiau kaip 56 tūkst. gyventojų. Dar beveik 70 tūkst. emigravo neoficialiai (nedeklaravę savo išvykimo). Eurostato duomenimis, pagal išvykusių gyventojų skaičių (atėmus atvykusiųjų skaičių), tenkantį 1000-iui gyventojų, Lietuva 2005 m. pirmavo tarp ES šalių.
"Lietuvos gyventojų nuostatos emigracijos atžvilgiu skatina manyti, kad emigracijos iš Lietuvos mastai artimiausiu laiku nemažės ar net didės. Kaip rodo užsienio šalyse atlikti tyrimai, emigracijos nuostatos (ketina ar neketina emigruoti) gana tiksliai atspindi emigracijos tendencijas ir tikruosius mastus. 2005 m. Eurobarometro atliktų reprezentatyvių apklausų metu net 8,5 proc. visi respondentai teigė, kad per artimiausius penkerius metus ketina persikelti gyventi ir dirbti į kitą ES šalį. Iš jų beveik pusė buvo tvirtai apsisprendę, tai vėlgi didžiausi rodikliai, palyginti tiek su dideliu gyventojų mobilumu pasižyminčiomis ES senbuvėmis, tiek su kitomis šalimis naujokėmis" (Martinaitis, Žvaliolytė, 2008, 2 p.). Lietuvos gyventojų nuostatos emigruoti itin sustiprėjo pastaraisiais metais (žr. 1 lentelę). ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2010-01-15
DalykasEkonomikos referatas
KategorijaEkonomika
TipasReferatai
Apimtis18 puslapių 
Literatūros šaltiniai20 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis178.14 KB
AutoriusKristina
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2009 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasD. Micevičienė
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
FakultetasPanevėžio institutas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Emigracijos samprata ir poveikis salies vidaus ekonomikai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 18 puslapių 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • D. Micevičienė
  • 2009 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą