Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Privatizavimas Lietuvoje

Privatizavimas Lietuvoje

  
 
 
12345678910111213141516171819202122
Aprašymas

Įvadas. Planinės ekonomikos žlugimas. Privatizavimas Lietuvoje. Bendros nuostatos. Teisiniai aktai. Lietuvos respublikos Valstybinio turto pirminio privatizavimo įstatymas. Valstybinių butų privatizavimo įstatymas. Žemės reformos įstatymas. Lietuvos Respublikos Žemės ūkio įmonių turto privatizavimo įstatymas. Lietuvos Respublikos įstatymas "Dėl piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atstatymo tvarkos ir sąlygų". Pirmasis privatizavimo etapas. Rezultatai.

Ištrauka

Turtas yra gerbūvio tėvas. Tačiau kartu turtas yra ir nesantaikos, vaidų, daugelio nelaimių priežastis. Nėra blogiau, kai turtas mus valdo, o tuo pačiu – skatina žemiausius jausmus, skurdina dvasią, vėl ir vėl grąžina žmoniją į jos primityvų kovos už būvį istorinį tarpsnį.
Privatizavimą Lietuvoje galime vadinti ir turto dalybomis. To turto, kuris buvo sukurtas socialistinio žmonių išnaudojimo sąlygomis, kurio susikaupė tikrai įspūdingos masės – pradedant gigantiškomis gamyklomis, miesteliais ir baigiant kolūkių fermomis, sandėliais, technika, valdiškais vadinamais butais.
Privatizavimas, prasidėjęs Lietuvoje 1991 metais rugsėjo mėnesį, tęsiasi ir šiandien. Dar ir šiandien galima teigti, kad privatizavimas vis dar yra baubas Lietuvos visuomenei. Naujausias pavyzdys – Aplinkos ministerijos užsakyta apklausa, kuri atskleidžia, kad dauguma žmonių nenori, jog būtų privatizuojami Lietuvos miškai.
Štai 83 procentai nepritaria, kad būtų privatizuojami vertingiausi pajūrio miškai, 82 procentai mano, kad saugomose teritorijose turi būti griežtai reglamentuojama statyba, 59 procentai – kad baigiantis žemės reformai netikslinga privatizuoti valstybei priklausančius miškų sklypus, 69 procentai – kad miškai pirmiausia tarnauja ekologiniams tikslams. Manau, kad kai tas 17 procentų, tai mielai privatizuotų pajūrio miškus...
Pasirinkau privatizavimo temą, nes man buvo įdomu sužinoti daugiau apie jau Nepriklausomoje Lietuvoje vykusį reiškinį. Norėjau išsiaiškinti, kokie privatizavimo etapai buvo Lietuvoje, bei kokia jų charakteristika? Kokie tikslai bei uždaviniai buvo keliami vykdant valstybinio turto privatizavimą. Aišku apie privatizavimo pirmą etapą negalėtume kalbėti, jei nežinotume jo rezultatų. Be rezultatų aptarimo darbas būtų visiškai nieko vertas. Kadangi privatizavimo tema yra gana plati ir, kaip minėjau, vyksta dar ir šiandien, tai aš nagrinėsiu tik pirmąjį jo etapą, t.y. etapą vykusį nuo 1991 m. rugsėjo iki 1995 m. rugsėjo mėnesio. Šiame darbe norėjau atskleisti priežastis, kurios lėmė planinės ekonomikos žlugimą Lietuvoje bei kitose Baltijos šalyse. Privatizavimas negalėjo vykti be teisinių aktų. Tai stengiausi apžvelgti ir kuo glausčiau, per daug neišsiplečiant juos apibūdinti.
Nagrinėdama pirmąjį privatizavimo etapą rėmiausi gana daug šaltinių, pvz., A. Šimėno knyga "Ekonomikos reforma Lietuvoje", tai mano pagrindinis bei manau, kad patikimiausias šaltinis. Nagrinėdama teisinius aktus peržvelgiau Lietuvos respublikos Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinias, Agrarinės reformos biuletenius. Kaip ir kiekviename darbe, taip ir šiame be statistikos neišsiverčiau, taigi teko susipažinti su statistikos metraščiais nuo 1990 metų iki 1996 metų. Kai kurie duomenys buvo ir iš Lietuvos banko biuletenio ir kitų šaltinių. Kaip jau minėjau mano pagrindinis šaltinis buvo A. Šimėno knyga "Ekonomikos reforma Lietuvoje". Manau, kad tai gana patikimas šaltinis, kadangi A. Šimėnas buvo centrinės privatizavimo komisijos narys bei LRAT deputatas. Knygoje kalbama apie ekonominę reformą Lietuvoje, apie privatizavimą, kaip vieną iš rinkos ekonomikai įsigalėt būtinų sudedamųjų dalių.
Statistikos metraščiai, ekonomikos ministerijos duomenys buvo pagrindiniai šaltiniai aptariant privatizavimo rezultatus, išryškėjusioms tendencijoms atskleisti. Iš privatizavimo Lietuvoje rezultatų galima detaliau analizuoti privatizavimo programos vykdymą atskirose šakose, greitį atskiruose laikotarpiuose ir t.t. Aš manau, kad savo iškeltus uždavinius įvykdžiau. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasEkonomikos kursinis darbas
KategorijaEkonomika
TipasKursiniai darbai
Apimtis19 puslapių 
Literatūros šaltiniai7
Dydis41.33 KB
Autoriusgiedre
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasDoc. dr. R. Dužinskas
Švietimo institucijaLietuvos Edukologijos universitetas
FakultetasIstorijos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Privatizavimas Lietuvoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 19 puslapių 
  • Lietuvos Edukologijos universitetas / 2 Klasė/kursas
  • Doc. dr. R. Dužinskas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą