Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Lietuvos ekonomikos vystymosi istorija

Lietuvos ekonomikos vystymosi istorija

  
 
 
1234567891011121314151617181920
Aprašymas

Įvadas. Lietuvos ekonomikos vystymosi istorija. Lietuvos ekonomikos vystymasis tarpukario Lietuvoje 1918-1940 metais. Lietuvos ūkis sovietiniu laikotarpiu 1940-1990 metais. Lietuvos ūkio transformacija 1990-2002 metais. Lietuvos bendrojo vidaus produkto (BVP) struktūra ir dinamika. Prioritetinės ūkio vystymosi šakos ateityje. Išvados.

Ištrauka

1990 m. kovo mėn. 11 d. Lietuva atkūrė nepriklausomybę. Per šį laikotarpį buvo įvykdytas sudėtingas persitvarkymas iš planinės ekonomikos į rinkos ekonomiką kelias, įveikiant daugelį kliūčių, sunkumų ir krizių. Reformos vykdytos visose gyvenimo srityse, suteikė Lietuvai galimybių iš esmės pakeisti savo teisinius pamatus, įgyvendinti sprendimus, kurie padėjo pagrindą rinkos ekonomikai veikti.
Po nepriklausomybės atkūrimo Lietuvos ekonomikoje įvyko fundamentalūs pokyčiai: labai išaugo ekonomikos atvirumo ir liberalizacijos laipsnis, pakito ūkio struktūra (pramonės dalis visoje pridėtinėje vertėje sumažėjo nuo 44,4 % 1991 m. iki 28,4 % 2001 m., žemės ūkio – nuo 16,4 % iki 7 %), įsigalėjo privatus sektorius.
Didelių pokyčių įvyko ne tik Lietuvos ekonominio vystymosi sferoje. Pirmiausia reikėtų paminėti tai, kad visi pokyčiai pereinamuoju laikotarpiu visuomenėje, visuomeniniame gyvenime darė įtakos ekonomikos raidai Lietuvoje. Visuomenė suvokusi savo strateginius tikslus ir siekius įtvirtino juos tautos referendumu priimtoje Lietuvos Respublikos 1992 m. Konstitucijoje. Joje aiškiai įtvirtintos nuostatos siekti atviros, teisingos, darnios pilietinės visuomenės ir teisinės valstybės, prisidėti prie teise ir teisingumo pagrįstos tarptautinės tvarkos kūrimo, jungtis į tarptautines organizacijas, jei tai neprieštarauja valstybės interesams ir jos nepriklausomybei. Konstitucija įtvirtino žmogaus ir valstybės, visuomenės ir valstybės santykių, paremtų demokratijos, teisinės valstybės, žmogaus teisių ir tautinių mažumų teisių gerbimo principais, pagrindu. Joje pasakyta: "nuosavybė neliečiama" , "Lietuvos ūkis grindžiamas privačios nuosavybės teise, asmens ūkine laisve ir iniciatyva. Valstybė remia visuomenei naudingas ūkines pastangas ir iniciatyvas. Valstybė reguliuoja ūkinę veiklą taip, kad ji tarnautų bendrai tautos gerovei" . " Kiekvienas žmogus gali laisvai pasirinkti darbą bei verslą ir turi teisę turėti tinkamas, saugias ir sveikas darbo sąlygas, gauti teisingą apmokėjimą už darbą ir socialinę apsaugą nedarbo atveju" . Lietuva apsisprendė, jog valstybė reguliuoja ūkinę veiklą taip, kad ji tarnautų visuomenės gerovei.
Taigi, Lietuva, užsibrėžusi savo strateginius tikslus, pirmiausia įstoti į Europos Sąjungą, tuo nubrėžė ir pagrindines Lietuvos ekonomikos vystymosi gaires, orientavo ją į Europinį modelį, kuriame įtvirtintas Europos socialinės ir ekonominės rinkos modelis, kuriam būdinga konkurencijos ir solidarumo, lygybės ir teisingumo pusiausvyra.
Dabar, kuomet Lietuva yra pilnateisė Europos Sąjungos narė, norint iš nagrinėti prioritetines ūkio šakas, manau, tikslinga paanalizuoti Lietuvos ekonomika, jos raidą, nuosmukius ir pakilimus įvairiais nepriklausomos Lietuvos laikmečiais, neužmirštant, aišku, ir sovietinės Lietuvos ekonomikos.
Lietuvos ekonomikos būklės palyginimas įvairiais jos gyvavimo laikotarpiais padės aiškiau suprasti jos raidą, to laiko vyraujančias - prioritetines ūkio šakas, kurios formavo ir dabar formuoja Lietuvos bendrą vidaus produktą (toliau BVP). ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2010-03-29
DalykasEkonomikos referatas
KategorijaEkonomika
TipasReferatai
Apimtis18 puslapių 
Literatūros šaltiniai16 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis364.71 KB
Autoriusvitaly86
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2008 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasBakanauskienė
Švietimo institucijaVytauto Didžiojo Universitetas
FakultetasEkonomikos ir vadybos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lietuvos ekonomikos vystymosi istorija [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 18 puslapių 
  • Vytauto Didžiojo Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • Bakanauskienė
  • 2008 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą