Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Šešėlinės ekonomikos įtaka Lietuvos ir kitų pasaulio šalių ekonomikai

Šešėlinės ekonomikos įtaka Lietuvos ir kitų pasaulio šalių ekonomikai

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324252627282930
Aprašymas

Įvadas. Darbo tikslas – ištirti šešėlinės ekonomikos BVP sudėtyje kitimo tendencijas bei jas įtakojančius veiksnius Lietuvoje bei kitose pasaulio šalyse. Šešėlinė ekonomika teoriniu aspektu. Šešėlinės ekonomikos sąvokos aiškinimas. Šešėlinės ekonomikos atsiradimo priežastys. Šešėlinės ekonomikos padariniai. Šešėlinės ekonomikos reguliavimo svertai. Šešėlinės ekonomikos apskaitos palyginimas Lietuvoje ir kitose pasaulio šalyse. Uždraustų prekių kontrabanda ir nelegalus verslas. Nelegalus verslas statybų sektoriuje. Nelegalaus verslo egzistavimo palyginimas įvairiose veiklos srityse. Prekybos žmonėmis prevencija. Cigarečių kontrabanda. Alkoholinių gėrimų kontrabanda. Nuslėptų pajamų ir korupcijos įmonėse vertinimas. Šešėlinės ekonomikos pasireiškimas vykdant veiklą pagal verslo liudijimus. Garsiųjų "vokelių" padėtis įmonėse. Įvairios korupcijos pasireiškimo formos. Neapskaitomos ekonomikos dalies BVP įvertinimas. Šešėlinės ekonomikos dydžio nustatymas. Šešėlinė ekonomika Lietuvos BVP sudėtyje. Šešėlinės ekonomikos dalies BVP sudėtyje palyginimas įvairiose pasaulio šalyse. Išvados.

Ištrauka

Šešėlinė ekonomika yra vienas iš didžiausių veiksnių, kuris apsunkina šalies ekonominę padėtį. Jos veiklos aktyvumas priklausė ir priklauso nuo valstybės aktyvumo ir šalies ūkio sistemos. Jos veikla šalies ekonomikoje dažnai lieka didžiule paslaptimi.
Pastaruoju metu daug kalbama apie Lietuvą ir kitas pasaulio šalis ištikusią ekonominę krizę, padidėjusį nedarbą, didžiulius mokesčius gyventojams. Visi šie veiksniai duoda puikią galimybę plėtotis šešėlinei ekonomikai. Valstybė yra bejėgė visiškai panaikinti šią problemą, nes šešėlinė ekonomika yra nelegali veikla, daug duomenų apie ją yra slepiama nusikaltėlių ir korumpuotų asmenų, todėl valstybė negali tikslingai įvertinti šios veiklos dydžio. Slepiamas pajamas ir neužregistruotų darbuotojų sąrašus įtakoja didžiuliai mokesčiai, kuriuos sukuria ne visapusiškai efektyvus valstybės valdymas ir susiklosčiusi nepalanki ekonominė padėtis. Mokesčiai yra neatsiejama kiekvienos valstybės ekonomikos dalis, nuo kurių priklauso gyventojų pajamų, socialinių garantijų bei pasitenkinimo gyvenimu lygis, verslo sąlygos ir šalies ekonomikos išsivystymo lygis. Kiekviena valstybė savarankiškai turi nuspręsti, kokius mokesčius imti iš gyventojų, kad nebūtų žlugdomas verslas ar mažinamas kiekvieno atskiro asmens vartojimas, kad mokami mokesčiai valstybei skatintų, o ne slopintų šalies ekonomikos augimą, nesukeltų šešėlinės veiklos atsiradimo grėsmės. Tačiau ši veikla pastaruoju metu yra viena aktualiausių problemų Lietuvoje, mažinančių bendrąjį vidaus produktą apytiksliai dvidešimčia procentų kiekvienais metais, o šiuo metu jos tempai tik didėja.
Spėjama, kad Lietuvoje kas ketvirtas litas yra uždirbamas šešėlyje – iš kurių apie 500 mln.Lt. gaunama iš kontrabandos. Žmonės, užsiimantys šiuo nelegaliu verslu, dirba nelegaliai, nedeklaruoja pajamų, nemoka mokesčių valstybei, o svarbiausia – atsiranda iškreipta konkurencija rinkoje.
Apie egzistuojančią problemą galima sužinoti iš Lietuvos spaudoje pasirodančių straipsnių, laisvosios rinkos instituto duomenų. bei įvairių konferencijų medžiagų. kuriuose pateikiami atskirų autorių pasisakymai šiuo klausimu, Visa tai ir atspindi temos naujumą.
Bus bandoma įvertinti šios veiklos dėsningumus, tiriant, ar jos atsiradimo priežastys išlieka tos pačios ir ar ieškoma naujų metodų kovoje prieš ją. Bus teikiami siūlymai, kuriuos naudojant būtų galima efektyviau išspręsti šią problemą.
Darbo objektas – šešėlinė ekonomika Lietuvoje.
Darbo tikslas – ištirti šešėlinės ekonomikos BVP sudėtyje kitimo tendencijas bei jas įtakojančius veiksnius Lietuvoje bei kitose pasaulio šalyse.
Uždaviniai:
1. Išanalizuoti šešėlinę ekonomiką ir jos dinamiką;
2. Ištirti šešėlinės ekonomikos atsiradimo priežastis, sukeltus padarinius ir jų reguliavimo svertus;
3. Ištirti šešėlinės ekonomikos apskaitą Lietuvoje;
4. Atlikti šešėlinės ekonomikos veiklos palyginimą Lietuvos ir kitų pasaulio šalių ekonomikoje.
Darbas parašytas remiantis įvairiais šaltiniais: teorinė dalis parašyta remiantis ekonomikos žodynais, makroekonomikos vadovėliais, taip pat įvairiomis politinėmis ir teisinėmis knygomis. Jais remiantis buvo atskleidžiamos šešėlinės ekonomikos atsiradimo priežastys, jos įtaką šalies ekonomikai, bei kokiais būdais prieš ją kovojama. Periodinės spaudos leidiniai padėjo įvertinti šešėlinės ekonomikos pėdsakus dabartinėje šalies būklėje. Didžioji darbo dalis buvo parašyta remiantis konferencijų medžiaga, laisvosios rinkos instituto duomenimis, bei atliktais ekonomikos tyrimais. Bandant kuo geriau įvertinti šešėlinę ekonomiką, taip pat buvo remiamasi ir užsienio literatūra iš EBSCO duomenų bazių.
Darbo rašymo metodai:
1. Mokslinės teorinės literatūros atranka. Šiuo būdu surinkta medžiaga padėjo teorinėje dalyje visais aspektais įvertinti, kas yra šešėlinė ekonomika ir kaip ji pasireiškia.
2. Tyrimų, straipsnių ir kitos medžiagos apžvalga ir analizė, bei lyginamasis metodas. Panaudojant atliktų bandymų medžiagą, darant įvairias prielaidas buvo įvertinama šešėlinės ekonomikos padėtis dabartinėmis sąlygomis. Pateikti skaičiai, nurodyti terminai ir visa kita informacija darbe buvo išdėstoma išsamiai - tai naujausi duomenys apie dabartinę Lietuvos padėtį šešėlinės ekonomikos atžvilgiu, bei šios padėties palyginimas su kitomis pasaulio valstybėmis. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasEkonomikos kursinis darbas
KategorijaEkonomika
TipasKursiniai darbai
Apimtis28 puslapiai 
Literatūros šaltiniai36 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis90.26 KB
AutoriusRaimonda
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2009 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasLekavičienė
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
FakultetasSocialinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Seselines ekonomikos itaka Lietuvos ir kitu pasaulio saliu ekonomikai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 28 puslapiai 
  • Klaipėdos Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • Lekavičienė
  • 2009 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą