Jungtinės Amerikos Valstijos yra viena galingiausių ir įtakingiausių valstybių žemėje. Ji daro didelę įtaką viso pasaulio ekonominei ir socialinei raidai. JAV pirmauja įvairiose gyvenimo srityse: užima pirmą vietą pagal bendrą pramonės gavybos apimtį, pagal mokslinį ir techninį daugelio pramonės šakų lygį, jos akcijų biržos stebimos kaip pasaulio ekonomikos rodiklis. Jungtinių Amerikos Valstijų doleris yra plačiai pasaulyje naudojama valiuta, kai kuriose šalyse JAV doleris yra įvestas kaip nacionalinė valiuta, ar naudojamas kaip nacionalinės valiutos pakaitalas. Būtent todėl yra labai svarbu apžvelgti, susipažinti su šios – vienos įtakingiausių valstybių pasaulyje – ekonomine ir socialine raida bei palyginti ją su Lietuvos rodikliais. Šiame darbe apžvelgsiu abiejų šalių bendrojo vidaus produkto dinamiką, šalių investicinį patrauklumą, taip pat vykdomas fiskalines politikas bei tarptautinės prekybos apimtis.
Jungtinių Amerikos Valstijų ekonomika remiasi kapitalistiniu modeliu su valstybės kišimusi į tam tikras ūkio šakas, jos ekonominė sistemą galima priskirti privačios nuosavybės santvarkai – laisvosios verslininkystės sistemai. Pagrindinė jos rinkos jėga yra gamintojų ir vartotojų sąveika, dėl to JAV ekonomikos sistema, kaip ir daugelio šalių (tarp jų ir Lietuvos) yra vadinama rinkos ekonomika.
Jungtinės Amerikos Valstijos – išsivysčiusi industrinė agrarinė šalis. Didžiąją dalį nacionalinių pajamų sukuria apdirbamoji pramonė. JAV užima pirmą vietą pasaulyje pagal pramonės gavybos apimtį, pagal mokslinį ir techninį daugelio pramonės šakų lygį. Svarbiausios apdirbamosios pramonės šakos – metalų apdirbimas, metalurgija, chemijos pramonė, mašinų gamyba. Joms tenka apie 50% apdirbamosios pramonės dirbančiųjų. JAV išlydo daugiausiai plieno pasaulyje. Daugiausia plieno liejyklų veikia Naujosios Anglijos, Vidurio Paatlantės, Centro šiaurės rytų regionuose. Dideli metalurgijos centrai yra prie didžiųjų ežerų ( Čikaga, Detroitas, Klyvlendas, Loreinas ). JAV užima vieną iš pirmųjų vietų pasaulyje pagal akmens anglies, naftos, gamtinių dujų, urano, geležies rūdos, vario, švino, sieros, fosforitų gavybą. Tačiau šių išteklių nepakanka, todėl jų daug importuojama, ypač metalų rūdos. ...